Skip Navigation Links

Safrakesesi taşları kanser yapıyor....

Özel İskenderun Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Erkan, 'Safrakesesi taşları kansere sebep oluyor' dedi.

serkan erkan

Gazete Köşesi   A+a-

Biz Genel Cerrahların,meslek pratigimizde en sik karşılaştığımız hasta grubu safra kesesi taşı olan hastalardır.
 
Peki safrataşı olan bir hasta karşımıza geldiğinde ne yapıyoruz?
 
Her safrataşı olan insana ameliyat önermek pek doğru bir yaklaşım değildir.Günümüzde şikayet orjinli yaklaşım temel olarak kabul görmüştür. Eğer safrataşı olan bir hasta şikayetle karşımıza geliyorsa bu hastayı ameliyat etmek pek de yanlış olmaz.Bunun yanında multipl milimetrik boyutta taşı olan hastalar içinde aynı yaklaşım geçerlidir.
 
Ancak hicbir şikayeti olmayan belli boyuttaki taşlar,takıp edilmelidir.Ameliyat da aceleci olmanın pek gerekliliği yoktur.
 
Safrataşı ameliyatları laparoskopik yöntemle kapalı olarak gerçekleştirilmektedir.Hastalıklı safra kesesi içerisindeki taşlarla birlikte alınmaktadır.Olması gerektiği halde geciktirilen ameliyatlarda sorun yaşama olasılığı artmaktadır.
 
Safratasları ,safra kesesi iltihapları,sarılık hatta kanser yapabilirler.Bu riskler düşünüldüğünde doktorunuzun gereklilik görmesi halinde ameliyatı ötelemenin de pek faydası yoktur.
 
Eğer hazımsızlık, şişkinlik,sırta-omuza vuran ağrı gibi şikayetleriniz var ise doktorunuza muhakkak başvurunuz.
 
Sağlıklı günler dileriz.
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
yazar'ın diğer yazıları
makale kategorileri
gazete manşetleri
öne çıkanlar