Skip Navigation Links

KADIN HASTALIKLARINDA LAPAROSKOPİK (KAPALI) CERRAHİ

Gelişen teknolojiyle birlikte artık, günümüzde klasik açık cerrahinin yerini Laparoskopik(kapalı) ameliyatlar almıştır.

Gazete Köşesi   A+a-

 

    Laparoskopik cerrahi tekniğiyle vücutta geniş kesiler yapmadan, birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince metal borular (trokar) ve bir kamera yardımı ile jinekoloji(kadın hastalıkları) ameliyatlarının tamamına yakını yapılabilir. Jinekolojik Laparoskopik ameliyatlarında karında giriş noktalarından biri göbek deliği olarak seçilir. Göbek deliğinden yerleştirilen en fazla 1 cm çapında bir kamera çubuğuyla karın içi görüntülenir. Diğer 0,5 cm’lik kesilerden de ameliyatı yapmak için gerekli olan ameliyat kolları karın boşluğuna yerleştirilir ve kullanılır.

 

    Laparoskopik ameliyatların klasik açık ameliyata göre birçok avantajı vardır. En önemli avantajları; ameliyat sonrası iyileşmenin açık ameliyatlara göre daha erken olması, kameranın büyütme gücü sayesinde doku ayrıntılarının daha detaylı görülebilmesi, kullanılan kamera ve cerrahi aletlerin dokuya yaklaştırılabilmesi nedeniyle daha titiz cerrahi yapılabilmesi ve açık ameliyatlarda görülen operasyon sonrası yapışıklıkların kapalı cerrahiden daha az olmasıdır. Hastalar günlük aktivitelerine daha kısa zamanda dönerler.

 

    Laparoskopik(kapalı) olarak kadın hastalıklarında yapılan en önemli ameliyatlar:

 

* Uterusun(rahim) alınması(histerektomi)

 

* Miyomların çıkarılması(miyomektomi)

 

* Yumurtalık kistlerinin alınması

 

* Dış gebelik ameliyatları

 

* Endometriozis(çikolata kistleri) tanı ve tedavisi

 

* Rahim sarkmasının düzeltilmesi

 

* İnfertil(kısırlık) hastalarda tüplerin değerlendirilmesi ve açılması

 

* Daha önceden cerrahi olarak bağlanmış tüplerin tekrar açılması

 

Hastanemizin sunduğu imkânlarla, artık hastalarımız bu ameliyatları olabilmek için üniversiteye veya çevre illere gitmeye ihtiyaç duymayacaklar. Gelişim Hastanesi'nin yenilenen alt yapısı sayesinde bu ameliyatları hastanemizde gerçekleştirebileceğiz.

 


Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
yazar'ın diğer yazıları
makale kategorileri
 
öne çıkanlar