Skip Navigation Links
Gumus-Suv

İskenderun Yeni İmar Planına Kavuştu..

İskenderun’un 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu kapsamında genel değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Gündem   A+a-

İskenderun Yeni İmar Planına Kavuştu..
 
İskenderun’un 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu kapsamında genel değerlendirme toplantısı düzenlendi.
Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurum ve kuruluş, mesleki oda ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
İskenderun’un revizyon imar planı genel değerlendirme toplantısında konuşan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Çok mutluyum. Çünkü İskenderun’un beklediği, özlediği ve yapılması gereken birçok şeyi hep birlikte hayata geçirmeye başladık. Bunların en önemlisi yeni imar planıydı, beklenen, özlenen plandı” dedi.
Halkın beklediği diğer en önemli ihtiyacın da musluktan akan içilebilecek su olduğunu anımsatan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, içmesuyu şebeke döşeme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü, halkımızın musluktan akan suyu içeceğini söyledi.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Halkımız denizi özlüyordu, iskelesiyle denize kavuşuyor. İskenderun feyezan köprüsü, yeni itfaiye binası gibi bir çok beklenen ve özlenen pek çok şeye kavuştu. İskenderun coğrafyasıyla, insanıyla, stratejik konumuyla dünyanın en önemli merkezlerinden biridir. 1981 yılında yapılmış bir imar planı vardı ve tadilatla delik deşik olmuş, yamalı elbiseye dönmüş ve artık İskenderun’a dar geliyor ve güzel İskenderun’a yakışmıyordu. Gelişmesini de önlüyordu artık. Bu imar planıyla İskenderun daha modern, daha çağdaş ve dinamiğine uyumlu gelişmesini sağlayacak imar planı yapıldı” diye konuştu.
İmar planında ufak tefek değişmesi gerekenlerin olacağını, bunların da hep birlikte görüşler ortaya konularak hayata geçirileceğini ifade eden Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “ İskenderun’un önündeki on yıllarca geliştireceği plan, kıyafet, gelişmesi için bir yol haritası olacak” dedi.
Çağdaş ülkelerde kişi başına 10 metrekare yeşil alan düşerken, burada hali hazırda mevcut imar planda bu oranın metrekarenin altına düştüğüne dikkat çeken Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, yeni imar planında nefes alacak kent haline getirilmeye çalışıldığının altını çizdi.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Eski bit pazarının yerini vatandaşa bir dinlenme alanı olarak hizmete açtık. İnanılmaz memnuniyet gördü. İsmet İnönü meydanında bir yerimiz var burada çalışma yapmaya başladık. Gelip geçen vatandaşlar sordu burası ne olacak diye. Biz de yeşil alan olacak dedik. Eskiden bir park yeri vardı. Vatandaş çay kahve içer minibüsünü orda beklerdi burası da böyle bir yer olacak deyince, vatandaşlar inanılmaz memnuniyetle karşıladı. Halkımızın yeşil alana, rahat oturacak yere ihtiyacı var. Yeni imar planı bir defa bunu sağlayacak. İskenderun modern, çağdaş, vatandaşın nefes alacağı kent haline getirmeye çalışıldı. Bu imar planında mümkün olduğu kadar yolları genişletmeye çalışıldı. İskenderun bitişik nizamdan dolayı hepimiz görüyoruz havalanması mümkün olmayan hale gelmişti. Bitişik nizamdan kurtarmaya çalışıyoruz yeni planda. Bitişik nizam hem görüş olarak, hem sirkülasyon hem de depreme de sıkıntılı durum arzediyor. İskenderun altyapısı zemin itibarıyla sıvılaşmaya çok müsait yer. Yeni imar planıyla zemin etüdleri birinci derece gözetilerek ona göre yapılaşma oluyor. Yeni imar planının ilkeleri ne oluyor onlar konuşulacak. Kat yoğunluğu beklentisi var aslında ama burada zemin gevşek yeni etütlerle nasıl bir şekil alabilir. 110-120 metrekarelerde yapılaşma vardır bunları birleştirerek hem bitişik nizamdan kurtarılacak, hem havalandırmaya müsait bir hal alacaktır” dedi.
Yeni imar planında yapıların kendi içinde otopark yapılmasıyla otopark sorununun da çözüleceğini, teras kat ve asma katla ilgili sorunların da ortadan kalkacağını vurgulayan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, yeni imar planıyla trafik ulaşım planının örtüşerek gitmesinin sağlanmaya çalışıldığını söyledi.
Yeni imar planının hayırlı olması temennisinde bulunan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, toplantıya katılan konuklara teşekkür etti.
Toplantıda, İskenderun Belediyesi sınırları ve yakın çevresinde revizyon imar planı yapılması konusunda danışmanlık hizmet işini üstlenen ATN İmar İnş.Hart.Prj.Turz.San.Tic.A.Ş.’nin şehir plancısı İbrahim Öztemel sunumda bulundu.
Yeni imar revizyon planıyla ilgili genel bir değerlendirmede bulunan şehir plancısı İbrahim Öztemel, “İskenderun’un revizyon imar planının amacı 1982 yılında yapılmış imar planının kent kimliğiyle örtüşmüyor olması, yeterli gelmeyen planın tadilatlarla, çözüm üretilmeye çalışılarak lokal çözümler sonucunda yeni imar revizyonu çalışmasını kaçınılmaz kılmıştır” dedi.
Çevre ilçe ve illerle ilişkileri, karayolu, deniz yolu, demir yolu gibi etmenler ve diğer merkezlerle bağlantıların incelendiğini , nüfus artış miktarlarının ele alındığını anlatan şehir plancısı İbrahim Öztemel, İskenderun demirçelik ve diğer tesislerle hızla gelişim sürecine girdiğini anımsattı.
Şehir plancısı İbrahim Öztemel, revizyon imar planına esas mikrobölgeleme jeolojik etüt raporlarıyla ilgili bilgi verdi.
Şehir plancısı Murat Aslan da, 1/5000’lik çalışmasında bir şema ortaya çıktığını, 1/1000’lik çalışmanın devam ettiğini, 1/1000 ölçekli çalışma yapılırken epey tahkikat yapılması nedeniyle ufak sorunlarla karşılaşılabilineceğini, gerekli görüldüğü takdirde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli bağlanmak suretiyle ikisi beraber mecliste görüşülerek karara bağlanabileceğini ifade etti.
Toplantıya, ATN İmar İnş.Hart.Prj.Turz.San.Tic.A.Ş.’nden şehir plancıları Murat Aslan, İbrahim Öztemel, Bülent Özengin, Yahya Bilgin Kurt katıldı.
 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
bastug ailesi
bastug ailesi
son gelişmeler
öne çıkanlar