Skip Navigation Links

TOKDEMİR 'DEN HAZİNE VE MALİYE BAKANINA SORU ÖNERGESİ

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ İSMET TOKDEMİR'DEN HAZİNE VE MALİYE BAKANINA SORU ÖNERGESİ

TOKDEMİR 'DEN HAZİNE VE MALİYE BAKANINA SORU ÖNERGESİ

Gündem   A+a-

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin Nebati tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 28.01.2022
 
İsmet Tokdemir
 
Hatay milletvekili
 
Ülkemiz tarihinin en yakıcı krizini yaşıyor. Artık dar gelirli, emekli ve esnaf; kiraya, faturalara, ulaşıma, vergilere, harçlara çalışıyor. Yoksullukla birlikte artık derin bir yoksunluk oluştu. Piyasalar tabiri caizse alt üst olmuş durumda, döviz kurunda istikrar sağlamayı amaçlayan müdahalelerin de fiyatlarda bir düşüş sağlayamadığı ortadadır. Akaryakıt ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar lojistik ve nakliye zamlarını da beraberinde getirdi. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi kalemlerdeki fiyat artışları üretim maliyetlerini doğrudan etkiledi. Artık piyasalarda istikrar ve güven kalmadı.
 
“Elektriğe %52-%127 arası zam, doğalgaza son olarak gelen %25 zam, tüpe gelen %40 zam, köprülere-ulaşıma, vergi ve harçlara gelen %36 zam, buğdaya yapılan %33 zam, gıdaya yapılan zam ve daha sayamadığımız zamlar ile vatandaşın yaşama sevinci adeta elinden alındı.
 
Bu bağlamda Bakanlığınızca;
 
1-Vatandaşlarımızda devletimizin yaptırım gücünün sorgulanmaması adına fahiş fiyatların denetimini sağlayan bir denetim ve kontrol mekanizması kurulması konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise nelerdir?
 
2-Ekonomik çalışmalarınız arasında “Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı’’nın dışında “Vatandaş Korumalı” bir ekonomik model çalışmanız var mıdır?
 
3-Yapılan fahiş fatura zamlarına ilişkin vatandaşa fatura desteği ödenmesiyle ilgili bir çalışmanız var mıdır?
 
 
 
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar