Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi’nin Yapımında Sona Yaklaşılıyor

“250 Yataklı Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi” projesinin birinci basın bilgilendirme toplantısı ile hastane inşaatı ve saha tanıtımı yapıldı.

Yeni Dörtyol  Devlet Hastanesi’nin Yapımında Sona  Yaklaşılıyor

Dörtyol   A+a-

 Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Avrupa Birliği’nin finansmanı ile Fransız Kalkınma Ajansı ve T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından uygulaması gerçekleştirilen, “250 Yataklı Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi” projesinin birinci basın bilgilendirme toplantısı ile hastane inşaatı ve saha tanıtımı yapıldı.
 
Sağlık Bakanlığı’nın Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile imzaladığı anlaşma kapsamında, AB hibe desteğiyle Hatay’ın Dörtyol ilçesine yapılan devlet hastanesinin yapımında sona geliniyor. Yeni hastane, bulunduğu konum itibariyle yaklaşık 250 bin kişiye çok daha nitelikli, kapsamlı sağlık hizmeti sunacak.
 
Avrupa Birliği'nin 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne sağladığı 40 milyon Avroluk finansman ile, Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün yönetimi altında inşaatı hızla ilerleyen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi projesi 2018 yılında başladı. Dörtyol, Erzin, Payas ve çevre bölgede yaklaşık 250 bin kişiye hizmet verecek Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi’nin 2022 yılının başında hizmet vermeye başlaması planlanıyor.
 
Basın toplantısında konuşan Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu bölgenin en güzel hastanelerinden birine Dörtyol’un sahip olacağını söyledi.
 
AFD Türkiye Direktörü Serge Snrech ise bu güzel hastanenin ilerleyişinden çok mutlu olduklarını ifade ederek “Avrupa Birliği ile beraber Suriyeli mültecileri de kapsayan bir projede çalışmış oluyoruz. Bu proje Hatay'da herkese, bölge halkına hizmet edecek. Sağlık personeli ve hastalar için çok iyi imkanlar sunacak. Yeni hastanede yeni servisler sayesinde yerel halk doğrudan hizmet alacak ve başka illere gitmek zorunda kalmayacak” dedi.
 
Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adem Takış ise, yeni hastanenin 34.000 m2’lik alanda 50.000 metrekare kapalı alanda yer alacağını ve Hatay'ın tek deprem izolatörlü yapısı olduğunu belirterek, “Hastanemiz 3 bloktan oluşmaktadır. 90 poliklinik odası, 33 yataklı 3 basamaklı yoğun bakım ünitesi, 20 yataklı 3 basamaklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi ile 4 yataklı çocuk yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Ayrıca her biri 36 metrekareden oluşan banyo ve tuvaleti bulunan 88 tek kişilik, 47 çift kişilik 5 yıldızlı otel konseptinde hasta odası, 8 sancılı doğum ve lohusa odası bulunmaktadır. Yeni hastanemizle artık sevk eden değil sevk alan bir hastane olacağız.” dedi.
 
T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Dursun Duyar da, 250 yataklı yeni hastanenin hayırlı olması dileğinde bulunarak yıl sonunda inşaatı bitirip 2022 yılı içinde hizmete almayı planladıklarını, sağlıkta dönüşüm projeleri sayesinde hastanelerin tam donanımlı ve mükemmel hale getirildiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından davetliler ve protokol üyeleri, yeni hastane binası inşaatında incelemede bulundu.
AFD Türkiye Direktörü Serge Snrech, inceleme sonrasında, 1980'li yıllardan kalma Dörtyol Devlet Hastanesinin yerine yeni bir hastane yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, "Amacımız, göç alan bölgelerimizin altyapılarının güçlendirilmesine destek olmak. Bu hastanenin hizmete girmesiyle daha fazla kapasite, daha kaliteli hizmet ve daha fazla uzmanlıklar olacak. Hem ev sahibi hem de misafir toplulukların tamamına hizmet verecek." ifadelerini kullandı.
 
Yüksek Kapasite, Kapsamlı Sağlık Hizmeti
 
Hatay’da 35 yıldır hizmet veren mevcut devlet hastanesinin yerine daha nitelikli sağlık hizmetleri sunacak yeni hastane, son yıllarda göç nedeniyle bölgede artan nüfusun sağlık ihtiyaçlarını daha kapsamlı bir şekilde karşılayabilecek. Mevcut hastane 150 yatak kapasitesiyle hizmet verirken, yeni hastane 250 nitelikli yatağa sahip olacak. Gerekli durumlarda yatak kapasitesi artırılarak 400'e çıkabilecek şekilde tasarlandı. Artan uzmanlıklar, branşlar ve hizmetler sayesinde günlük 6 bin hastaya hizmet sunabilecek kapasite olacak.
 
Örnek Sağlık Tesislerinden Biri Olacak
 
Hastane tamamlandığında özel klimalarından, iç banyo yapılarına kadar, özel olarak tasarlanmış tek ve çift kişilik odaları sayesinde ihtiyaç duyulan mahremiyeti ve konforu sağlayacak. Tam donanımlı ameliyathaneleri, her branştan poliklinikleri, yoğun bakım üniteleri, yeni doğan üniteleri ve ‘anne oteli’ gibi özgün bileşenleri ile Türkiye'nin örnek sağlık tesislerinden biri olacak. Hastane ayrıca Türkiye'nin sayılı dijital hastanelerinden biri olacak.
 
Son Teknoloji Deprem İzolatörlü Hastane
 
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay için en son yönetmeliklerin gerektirdiği önlemler doğrultusunda binaya deprem izolatörleri yerleştirildi. Modern tıbbın tüm olanaklarına sahip olacak hastane mimari alanda yüksek teknoloji ile inşa ediliyor. Binaya yerleştirilen deprem izolatörleri, depremin etkilerini en aza indirecek. İzolatörler sayesinde deprem sırasında ve sonrasında hastane tüm operasyonel faaliyetlerine devam edebilecek. Üç ilçenin odak noktasında olması açısından hızlı ve kolay ulaşılabilir konumda olan hastane ayrıca bölgenin en güvenli binalarından biri olacak.
 
 
İlerleme Durumu
 
Genel inşaat çalışmaları yaklaşık yüzde 100’e ulaşmış durumda olan hastane, tıbbi cihazların montajı ile birlikte tamamlanacak. Tıbbi cihazları da dikkate alınca projenin genel ilerleyişi Haziran ayı itibarıyla yüzde 72,5 oranında tamamlandığını gösteriyor. Eski hastaneden yeni hastaneye taşınmanın önümüzdeki ilkbahar aylarında yapılması öngörülüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar