Skip Navigation Links

İçişleri Bakanı Soylu İdlib'de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “1 yılda İdlib'de 35 bin ev nihayete erdirilmiştir”

İçişleri Bakanı Soylu İdlib'deWeb
TV

Dünya   A+a-

 Suriye'nin İdlib bölgesinde AFAD koordinesinde yapılan briket evleri inceleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildiğini kaydetti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Aksoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve AFAD yetkilileriyle İdlib'e geldi. Burada AFAD koordinasyonunda 3 ayrı bölgede yaptırılan briket ev yapım çalışmalarını inceleyen Soylu, evler de ve çadırlarda yaşayan Suriyelileri ziyaret ederek sorunları dinledi, bayramlarını kutladı. Çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan Bakan Soylu, ailelere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını da iletti.
 
“Bakan Soylu'dan Minik Furkan'a özel ilgi”
Bir briket ev ziyaretinde karşılaştığı 7 aylık Furkan bebeği kucağına alıp seven Bakan Soylu, bebeğe uyuyana kadar ninni söyledi, ailenin ihtiyaçları konusunda da bilgi aldı.
İçişleri Bakanı Soylu, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla burada büyük bir insani yardım gerçekleştirildiğini vurguladı.
 
“Temmuz ayında inşallah 51 bin evi bitirmiş olacağız”
Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Soylu şunları kaydetti:
“Allah'a hamdolsun yaklaşık 1 yılda burada (İdlib'de) 35 bin ev nihayete erdirilmiştir. Bunların 28 binine taşınılmış, önümüzdeki günlerde gerisi bitirilecek. Ama burada bitiyor mu? Hayır. 51 bin projelendirilmiş yapılan var. Kısmet olursa temmuz ayında inşallah 51 bin evi bitirmiş olacağız. Bitiyor mu? yine hayır. Yine yeni bir alana başladık. Orada da 7 bin 500 konutun altyapısı yapılıyor. Özellikle AFAD'ın yaptıklarını diğerlerine de teşvik etmeye çalışıyoruz. Su, kanalizasyon, altyapı, hemen hemen her şey getiriliyor. Buranın en temel sıkıntısı su, bunda da önemli adımlar atılıyor. Burada, camiler, okullar, sosyal donatı alanları, sağlık ocakları var.”
Burada insanların çok zor durumda hayatlarını sürdürdüğüne dikkati çeken Soylu, özellikle yetim ve dul ailelerin evleri sahiplendirildiğini söyledi.
 
“Dünya buraya sırtını döndü”
Soylu, bu hayır hareketinin devam edeceğini ifade ederek, “Bunun kaynağı, milletimizden sağlanıyor. Allah milletimizden razı olsun. Burada çocuklarımızı yaşlılarımızı görüyoruz. Özellikle yetimler, dullar bu evlere sahiplendiriliyor. Yine ifade etmek gerekir ki, buradaki hayır hareketi aynen devam edecek. Milletimize buradan bir çağrımız var. Biz 1 yıl önce buraya geldiğimiz de bu insanlar yine bizim sağladığımız çadırlardaydı. Ama kış ve yaz çok zor şartlarda çok kalabalık insanlarla, temizliğin, suyun, sıhhatin olmadığı bir alan içerisindeydiler. Dünya buraya sırtını döndü. Sadece gösteriş olsun diye bakıyorlar. Şunu da açık yüreklilikle söylemek gerekir. Bizim 18 Mart Mutabakatındaki temel konu alanlarından birisi de bu bölgedir. Ama burada Avrupa verdiği sözü tutmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca hatırlatmasına rağmen halen tutmuyorlar, tutmamaya devam ediyorlar” dedi.
Burada briket evlerin bölgeye yayılması konusunda da öncülük oluşturduklarını anlatan Bakan Soylu, bölgede sadece AFAD'ın evlerinin olmadığını kaydetti.
 
“Her şey parayla olmuyor, gönülle oluyor, gönülle, insanlıkla oluyor”
Bu milletin asaletini, merhametini, komşuya duyarlılığını açık şekilde dünyaya sergilediğini söyleyen Bakan Soylu, “Sadece AFAD olarak biz değil, koordinasyonunu biz sağlıyoruz doğru, AFAD'ın evleri var. Ancak sivil toplum kuruluşları da burada hayırda yarışıyorlar. Bu bizim için fevkalade önemli bir durum. Her şey parayla olmuyor, gönülle oluyor, gönülle, insanlıkla oluyor. Allah razı olsun bunlar çok çabuk zamanda yapılan işler. Yapan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Burada olağanüstü kısa zamanda olağanüstü büyük işler yapıldı. Bu da Allah'ın inayetidir. O dedi ve oluyor. Buradan Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı minnetlerimizi, aziz milletimize de hayırlarının yerine gittiğini ve burada çok ihtiyaçlı olan kendi toplarından yerinden edilmiş, yetim ve dul kalmış insanların ev imkanı bulduklarını ve birinci sınıf bir hizmetle karşı karşıya kaldıklarını ifade etmek istiyorum. İnşallah çok bilen, çok konuşan az icraat yapan az icraat yapan, aynı Kudüs'e olduğu gibi zulme sessiz kalan Avrupa da burada neler yapıldığını görürde farkına varır düşüncesi içerisindeyiz. Allah yardımcımız olsun inşallah. Tekrar buradaki vatandaşlarımıza hayırlı bayramlar diliyorum” dedi.
Kudüs'e yönelik saldırılara değinen Soylu, “Kudüs bizim bugün kanayan yaramızdır. Attığımız her adımda aklımda Kudüs vardır. Orada Zulme uğrayan insanlar var. Türkiye'nin gücü, Türkiye'nin dirayeti zulme uğrayan herkese elini uzatabilecek güçtedir” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İçişleri Bakanı Soylu İdlib'de videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar
deneme bonusu güncel giriş supertotobet