Skip Navigation Links

Hatay'a Gönderilen 50 At Kayıp!

İBB'nin Hatay'a gönderdiği atlar gündem oldu

Hatay'a Gönderilen 50 At Kayıp!

Gündem   A+a-

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Adalar'dan toplayıp MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 50 atın, üstlerindeki çiplere rağmen kaybolduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili soruşturma başlatan savcılığın atların akıbetini araştırdığı öğrenildi.
 
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar'da yeni bir düzenlemeye giderek atlı fayton uygulamasına son vermiş; yerine elektrikli faytonları getirmişti. Emekliye ayrılan atlar da çeşitli kurumlara sahiplendirilmişti. İBB'nin Adalar’daki fayton esnafından aldığı bin 177 attan 50’si de MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe edilmişti.
 
İki belediye arasında geçen yıl ekim ayında taşıma devir sözleşmesi imzalandı ve atlar Dörtyol ilçesine götürüldü. İBB’nin hibe ettiği 50 ata kaybolmamaları için çip de takılmıştı, ama bir süre sonra atların kaybolduğu ortaya çıktı.
 
Adaların Atları Platformu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İBB’yi atları ‘sahiplendirme’ adı altında bu şekilde dağıtmanın sakıncaları konusunda uyarmıştık. 5 Haziran 2020’de başlayıp Ekim ayına kadar devam eden at dağıtımını Büyükada’da sahadan takip edip hangi tarihte nereye kaç at gönderildiğini şeffaf bir şekilde paylaştık.
 
İBB veya başka kaynaklar atların gönderildiği yerleri bu şekilde açıklamış değil. Bizim kayıtlarımıza göre Hatay Dörtyol’a 50 değil, 100 at gönderildi. 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020’de 50’şer at, dört TIR seferi ile Adalar’dan Dörtyol’a taşındı.
 
 
 
Dörtyol’a gönderilen 100 attan 10’unun, gönderildikten sonraki ilk günlerde öldüğünü biliyoruz. Bu ölümler hastalıktan değil, yalnızca stresten oldu. Alıştığı yerden ayrılmanın ve atlara hiç uygun olmayan şekilde TIR’la taşınmanın, kapalı TIR dorsesinde saatlerce yolculuk yapmanın sonucu budur.”
 
DENETİMLER YAPILMIYOR
Anlaşmayla ilgili detaylar paylaşan Platform, “İBB’nin atları ‘sahiplendirme’ adı altında ücretsiz olarak gönderdiği yerlerle yaptığı protokole göre, alıcıların atlara en az 1 yıl süreyle bakmaları gerekiyor. Anlaşmalara göre İBB bu atları 6 ayda bir, yılda 2 kere olmak üzere kendisi yerinde denetleyecek. Bu denetimlerin yapılıp yapılmadığına dair bugüne dek resmi kanallardan sorduğumuz sorulara doyurucu yanıt alamadık. İBB, denetimin ilçe tarım müdürlüklerince yapılacağını bildirdi. Oysa, atları bu bölgelere gönderen İBB onların sağlıklı şartlarda bakılmasını sağlamaktan bizzat sorumludur ve denetleme sözü vermiştir. İBB’nin, kendi verdiği rakamlarla 860 atı gönderdiği yerlerin tamamında denetim yapması, tüm denetim sonuçlarını açıklaması gerekir. Denetimlerin, atların ada dışına gönderildiği tarihten 6 ay sonrasında, Aralık 2020’de başlamış olması gerekirdi” ifadelerini kullandı.
 
Platform, Adalar’dan çip okuma cihazıyla çipleri kaydedilerek gönderilen atların, gönderildikleri yerde alıcılar (belediyeler) tarafından aynı şekilde çip kaydı yapılarak ilçe tarım müdürlüklerine kaydedilmediğini de açıkladı.
 
Platform açıklamasında Adalar’dan en çok at alan belediyeleri sıraladı:
 
Kastamonu Daday Belediyesi – 109 at
 
Ardahan Hanak Belediyesi – 140 at
 
Aydın İncirliova Belediyesi – 100 at
 
"BELEDİYE ZARARA UĞRATILDI"
“İBB’den, Türkiye’nin 17 iline gönderdiği 860 atın hepsini yerinde denetlemesini istiyoruz” diyen Platform, “Atların çip numaraları bellidir ve Türkiye’nin bütün illerinde bütün atların 31 Aralık 2020 itibarıyla ilçe tarım müdürlüklerine kaydedilmiş olması zorunludur. Bu atları kaydetmeyen, başkalarına devreden bütün belediyeler ve diğer alıcılar hakkında yasal işlem yapılması gerekir. Daha önemlisi, sağ kalan atların bulunması ve güvenli bir şekilde Adalar ilçesine geri getirilmesi gerekir. Hayatını kaybeden tüm atlar için de yetkililere cezai yaptırım uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
Adaların Atları Platformu, seyis maaşlarının, yem ücretlerinin, nakliye masraflarının İBB tarafından ödenen 860 atın bedavaya dağıtılması işleminde belediyenin zarara uğratıldığını söyledi.
 
beyzadehaber
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar