Skip Navigation Links

Özel Çocuklar Öğrenirken Eğleniyorlar

Belen Sebati Günenç İlkokulu’nda e-Twinning “Özel Çocuklara Özel Bilgiler Projesi Heyecanı”

Özel Çocuklar Öğrenirken Eğleniyorlar

Eğitim   A+a-

 
 
Belen Sebati Günenç İlkokulu’nda e-Twinning “Özel Çocuklara Özel Bilgiler Projesi Heyecanı”
 
Belen Sebati Günenç İlkokulu özel eğitim sınıfı öğrencileri öğretmenleri rehberliğinde ‘Özel Çocuklara Özel Bilgiler’ projesiyle hem eğleniyor, hem sorumluluk alıyor hem de mahremiyet eğitimini öğreniyor.
Belen Sebati Günenç İlkokulu özel eğitim sınıfı öğrencileri, Fatma EĞRİTAŞ rehberliğinde ' Özel Çocuklara Özel Bilgiler’ '''isimli etwinning projelerine devam ediyor. Hatay’dan 1, Konya’dan 2, Sakarya’dan 1, Mersin’den 1, Adana’dan 1, Şanlıurfa’dan 4 olmak üzere ülke genelinden 10 özel eğitim öğretmeninin rehberliğinde uygulanan proje Şubat ayında başladı. Özel gereksinimli bireylerin mahremiyet eğitimini kazanması ve kendi bedenlerini koruyabilmesi için hayata geçirilen proje ile birlikte, öğrenciye mahremiyet eğitimi vermek, doğru ve yanlış dokunuşları ayırt edebilmesini sağlamak, güven çemberi oluşturmak, başarı duygusunu tattırmak, özgüven duygusunu geliştirmek, cesaretini artırmak, duygularını ifade etme becerilerini geliştirmek ve teknolojik araçlarla tanışmalarını sağlamak gibi birçok kazanım hedefleniyor. Proje içinde öğrencilere mahremiyet eğitimi verilmesinin yanı sıra her ay farklı sorumluluklar verilerek başarı duygusunu tatma, özgüven ve cesaretinin artması, algılama ve kendini ifade etme becerisini geliştirilmesi, aile okul iş birliğinin yeni bir alanda devam ettirilmesi de amaçlanmaktadır. Projeyi yürüten Özel Eğitim Öğretmeni Fatma EĞRİTAŞ öğrencilerin birçok deneyim kazandığına, projenin keyifli bir şekilde devam ettiğine ve öğrencilerin yaşantılarına katkı sağlandığına vurgu yaptı.
Okul müdürü Celal DOĞAN özel eğitim öğrencilerini daha bağımsız bir hayata hazırlamak için projenin çok faydası olacağını ve proje yapılırken her türlü desteğin öğretmen ve öğrencilere verileceğini söyledi. Okulda yürütülen Etwinning projelerinin okulu daha yenilikçi ve çocukları her yönüyle desteklemeye yönelik artıları olduğunu, öğretmenlerin de yeni proje ve fikirlere istekli hale getirdiğini söyledi. Ayrıca özel eğitim alanında ilçede yapılan ilk proje olduğunu ve bu projenin yeni projelere ışık tutacağını belirtti.
Projeyi yürüten Özel Eğitim Öğretmeni Fatma EĞRİTAŞ ise bu projenin özel eğitim öğrencileri için bir gereklilik olduğunu, çocuklara mahremiyet eğitiminin küçük yaşlarda verilmeye başlanıp bu konuda çocukların bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu projeyle birlikte çocukların kendi vücutlarını tanımalarını, kişisel alan kavramını öğrenmelerinin, bedensel farkındalığı artırmanın yanı sıra her ay verilen etkinliklerle birlikte çocukların görev ve sorumluluk bilincini artırmayı hedefliyoruz dedi. Ayrıca proje kapsamında web2 araçlarının yoğun olarak kullanılması çocukların istekli olmasını ve teknolojiyi eğitime entegre etmemizi sağlıyor dedi.
 
 

Etiketler // ,

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
gubretas
son gelişmeler
öne çıkanlar