Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Sağlık Bakanı Koca: 2021'de 2020'deki kabusu yaşamayacağız

Fahrettin Koca, ''Koronavirüs tüm dünyanın birlikte savaştığı, vaka ve ölüm sayıları bu kadar yüksek ilk salgın'' dedi.

Sağlık Bakanı Koca: 2021'de 2020'deki kabusu yaşamayacağız

Gündem   A+a-

 Koronavirüs salgınında geçen son bir yılın değerlendiren Fahrettin Koca, ''Koronavirüs tüm dünyanın birlikte savaştığı, vaka ve ölüm sayıları bu kadar yüksek ilk salgın'' dedi.
 
Basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının birinci yıldönümü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunuyor.
 
Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
 
- Kovid-19, son 100 yıl içinde tüm dünyanın aynı anda savaştığı, vaka ve kayıp sayıları bu denli yüksek ilk salgın.
 
- Türkiye, büyük yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biri. Çin'deki üretici ile 50 milyon aşı anlaşmasını Kasım'da yaptık.
 
- Çok yakında 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız .
 
- Koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan hastalık haline gelmeyecek ama 2020'ye çöken kabus 2021'de aynı şekilde devam etmeyecek.
 
- Şu an dünyada kullanımda olan 7 aşı var. Aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerdeniz. 50 milyon dozluk anlaşma yaptık. Nüfusumuzun 50 milyonluk kısmını sonbahardan önce aşılarsak salgının baskısı ve vakalar azalacak virüsün yayılım hızı düşecek.
 
- Kovid-19 sebebiyle aramızdan ayrılan insan sayısı 30 bine yaklaştı. Toplam vaka sayımız ise 3 milyona yaklaştı.
 
- Aşı tamamlanıncaya dek elimizdeki tek silah tedbir. Maskeyle hastalığın bulaşma yollarını kapatmalı, sosyal mesafe ile kişisel sınırlarımızı korumaya almalıyız. Bir yıl boyunca bu sözlerin çok tekrarlandığını söyleyenler çıkabilir, haklılar, anlıyorum.
 
- Sayısız insan hastalığa basit ihmaller sonucu yakalandı. Tedbirlere uymak için büyük çabalar sarf ettik, küçücük ofislerde, dolmuşta riskten uzak durmak sıradan zorluklar değil.
 
- Kuvvetle umut ediyorum, dünya ölçeğinde verilen bu savaşta başarı gösterilen ilk cephelerden biri bu ülke olacak.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar