Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Covid -19 Pandemide 1. Yıl

Bir yıl önce Çin Wuhan’da başlayan ve 10 Mart 2020’de ülkemizde de gündeme gelen amansız pandeminin birinci yılını doldurduk.

Covid -19 Pandemide 1. Yıl

Sağlık   A+a-

 Gün itibariyle 27’si dişhekimi, 3’ü diş teknisyeni olmak üzere 385 sağlık çalışanı, ülkemizde ise toplamda 29.160 kişi vefat etmiştir.
 
Bu süreçte kamuda ADSM ve üniversitelerdeki uzmanlık öğrencileri filyasyonda görevlendirildiler, karşılaştıkları olumsuzluklara rağmen en ön safta büyük özveri ile görevlerini yaptılar. Özelde çalışan dişhekimlerimiz de, kamuda halkın ağız diş sağlığı hizmetine ulaşım hakkının pandemi döneminde kısıtlı olmasına rağmen bu kamusal hizmete cevap vermek için görevlerinin başındaydılar.
 
Bulaşın önlenmesi için tam kapanma ve tüm toplumun bağışıklanması için aşı temini konusunda yapılması gerekenler tam olarak yerine getirilmemiştir. Temin edilen 9 milyon aşı toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için yeterli değildir. Sadece 2 milyon yurttaşımıza ikinci doz aşı yapılabilmiş ve aşılanmadan sonra toplumun sadece %2 kadarının bağışıklanmış olması beklenmektedir.
 
Toplumsal bağışıklığın elde edilmesi için nüfusun en az %70’nin bağışıklanması gerekir. Tıpkı 1 Haziran normalleşme kararları gibi bu kararlar da erken alınmıştır.
 
Sosyal devlet ilkelerine uygun bir şekilde 14-28 gün kapanma uygulanamamış, resmi rakamlarla 3 milyona yakın yurttaşımız hasta olmuş, 30 bine yakın yurttaşımız yaşamını kaybetmiştir.
 
TDB olarak önerimiz; yeterli bağışıklama düzeyini sağlayabilecek en az 150 milyon doz aşının temin edilerek, aşıya adil ve eşit erişim ile toplumsal bağışıklığı sağlamak, eş zamanlı olarak da sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşacak şekilde yurttaşlarımıza mali yardım desteği sağlanarak, 14-28 gün bireysel hareketliliğin korunduğu, toplumsal kısıtlamaların getirildiği bir kapanma uygulamasını hayata geçirmektir.
 
Sağlık Bakanlığına bir kez daha sağlık emek ve meslek örgütleri ile işbirliğinin önemini hatırlatıyoruz.
 
Kayıplarımız önünde sevgi, özlem ve yas ile eğiliyor, pandemi ile savaşın en ön safında savaşan meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına Türk Dişhekimleri Birliği olarak teşekkür ediyoruz.
 
Pandemi sürecinde bilimsel doğrular üzerinden şeffaf, halkı önceleyen, kamucu çözüm ve önlemler için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ve basına saygılarımızla bildiririz.
 
Türk Dişhekimleri Birliği
Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Nebil Seyfettin Yönetim Kurulu Adına
 
 
 
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar