Skip Navigation Links

Şoför esnafı Arsuz'dan Haykırdı:M Plaka Bizim!!!

Şoför esnafı, ulaşımda dönüşüm adı altında tek tip marka ve modelle birlikte, astronomik rakamları bulan araç dayatmasına isyan etti.

Şoför esnafı Arsuz'dan Haykırdı:M Plaka Bizim!!!Web
TV

Arsuz   A+a-

 Şoför esnafı, ulaşımda dönüşüm adı altında tek tip marka ve modelle birlikte, astronomik rakamları bulan araç dayatmasına isyan ederek Başkan Savaş’ın bu isyanı duymasını istedi.
M Plaka Bizim
Hatay Arsuz İlçesi ve Beldeleri Ulaşım Kooperatif Esnafları Büyükşehir Ulaşım Ana Plan dönüşüm projesinin uygulama süreci ile yapılan proje tebliğinin incelenmesi sonucunda bölge kooperatif başkanları mahalle muhtarlarının ve bölge esnafının yoğun katılımı ile, proje ile ilgili olarak Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi’nde yoğun katılımı ile konuyu masaya yatırarak projedeki hak kayıplarının, projenin uygulanabilir, sürdürülebilir olmadığı tespitinde bulunup yoğun tepki gösterdi.
Arsuz Akçalı Mahallesi Çok Amaçlı salonda düzenlenen ve şoför esnafları ile kooperatif başkanları, muhtarların katıldığı toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterilerek ortak açıklama yapıldı.
Şoför esnafı yaptığı ortak açıklamada sıkıntıları dile getirerek, ulaşımda dönüşüm projesinin beraberinde yokluk, iflas, haciz ve aile kurumunda yıkımlara sebep olacağına vurgu yapılarak, mevcutta ayakta durmakta zorlanan şoför esnafının, tek tip marka ve model araca astronomik rakamlarda borç altına sokulmak istendiği dile getirildi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a seslenen dolmuşçu şoför esna fı açıklamasında şöyle dedi:
“Bahsi edilen proje ile ilgili detaylarda esnafa dolaylı tehdit, dayatma haklara el koyma maddelerinin olduğu Hatay İl merkezinde yapılan orantısız güç uygulaması, projeyi reddeden kooperatiflere güzergahı değiştirmeler, aşırı cezalar, araçların engelli ulaşılabilir araçlar alınmasına rağmen Bakanlıkça standardı belirlenen araçların trafikten men edilerek esnafın hem maddi hem manevi sosyal sonuçların yanı sıra çok zor şartlarda satın aldırılmak istenen tek marka!
Araçların ödemelerinin de aksaklıkları meydana geldiği icralar, hacizler sonucunun yaşattığı, hatay merkez esnafına yaşatıldığı sonuçlar bu günde Arsuz Bölgesi Ulaşım esnafına dayatılmaktadır.
Söz konusu projede Araç standartlarında karanlık noktaların olduğu ortadadır. Bakanlıkça “Engelli Ulaşılabilir” ibaresi ile engellilerin araca binişini kolaylaştıran ataşman veya rampa montajı yapılarak proje ve onayı ile mümkün iken tek marka araca dayatmanın nedenini anlamakta zorluk çekmekteyiz!
Hatay’da yaşanan UAP dönüşümünün planının gerekçesinde Sayıştay raporlarının gerekçe gösterilmesi sonucunda araç yaş, marka, model, engelli ulaşılabilirlik, alçak tabanlı araç tanımı halkımızda bir bulgu olmadığı halde tamamen kişisel olarak ulaşım kişisel talebi ile projenin tıkanma ve esnafın sosyal yaşamını sarsmıştır.
Sonuç olarak yapılan değerlendirme ve alınan ortak esnaf kararında esnaflar olarak söz konusu projenin uygulanabilir, sürdürülebilir, uzlaşmacı esnafın hukukuna, haklarına aykırı olup esnafın geleceğini troller. İşletme sistemini doğuracağından talep edilen Bakanlık “engeli ulaşılabilir standarttaki araçlar maddesi dışında esnafın katılımı istenen proje maddelerinin kişisel ve hukuki olmadığı iyi niyetli bir yaklaşım olmadığı çözüm yolunun esnafın mevcut ekonomik koşullarda sistemin ve projenin uygulanabilir, sürdürülebilir olması açısından taraflar ile karşılıklı olarak esnafın geleceğinin hak ve hukukunun korunduğu teminat altına alınacağı yöntemi ile olacağı tespit edilip karar altına alınmıştır.”
 
 
 
 
 
 
 
Şoför esnafı Arsuz'dan Haykırdı:M Plaka Bizim!!! videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Narin Restaurant 
son gelişmeler
öne çıkanlar