Skip Navigation Links

'Dörtyol Zincir Marketlerin Çoğalmasından Rahatsız'

CHP Dörtyol İlçe Başkanı Gökhan Özer;'Dörtyol Zincir Marketlerin Çoğalmasından Rahatsız'

'Dörtyol Zincir Marketlerin Çoğalmasından Rahatsız'

Dörtyol   A+a-

Geçtiğimiz hafta yeni yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası ile Dörtyol Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Gökhan Özer, son yıllarda büyük zincir marketlerin şubelerine şube katarak kuralsız büyümesine karşılık, aynı oranda küçük yerel esnafın kapatma noktasına geldiğini belirterek, bu konuda yerel yönetimlerin bir an önce tedbir almasını ve yerel esnafı koruması gerektiğini söyledi.
CHP Dörtyol İlçe Başkanı Gökhan Özer yaptığı yazılı açıklamada; "İlçemizde son zamanlarda kuralsız olarak açılan zincir marketlerin açılışlarına dur denilmelidir. Bu duruma kayıtsız kalınması yerel esnafımızın bitişine göz yummakla eşdeğerdir.
Büyük market zincirlerinin ara sokaklara kadar kurulması ile beraber küçük yerel esnafımız yok olmaktadır. Son yıllarda büyük zincir marketler şubelerine şube katarak kuralsız büyümesine karşılık aynı oranda küçük yerel esnafımız kepenk kapatmış ve kapatma ile karşı karşıya kalmıştır. Ailesi ve çocuklarıyla çalışan bir esnafın işyerini kapatması en az 5 kişinin işsiz kalmasına sebep vermektedir.
Bakkal, Kasap, Manav vs bitirmek kültürümüzün yok olmasına da seyirci kalmaktır. Bu durumu serbest piyasa olarak geçiştirip herhangi bir tedbir alınmaması yerel yönetimi ve idarecileri sorumluluktan kurtarmayacaktır.
Bu sebeple Zincir marketlere sınırlama getirilmesi teklifini meclis üyesi arkadaşlarımız tarafından meclise sunacağımızı, zincir marketlerin mahalle aralarında, dip dibe açılmasına müsaade etmemek ve esnafın yaşam hakkını elinden almamak için, Belli bir mesafe ve kısıtlama getirerek bu marketlerin açılmasına bir düzen getirilmesini isteyeceğimizi bildiririz. Bunun dışında ilçe halkımızın da yerel esnafımızı desteklemesi adına yerel esnafımızdan alışveriş yapması için kampanya başlatacağımızı bu hususta kamuoyundan destek beklediğimizi iletiriz.
İlçemizin vatandaşlarının kendi sermayeleri ile yapmış oldukları yatırımları desteklemek kamusal sorumluluktur. Bir an önce büyük zincir marketlerin kuralsız açılışına son verilmesi ve bu hususta tedbir alınması için Yerel Yönetimini ve İdarecilerini sorumluluk almaya davet ediyoruz." diyerek ikazda bulundu.
 Sedat İSKENDEROĞLU - Dörtyol
 
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
yazici
ekinciler
noksel
Vatan
son gelişmeler
öne çıkanlar