Skip Navigation Links

“Prof. Dr. Fuat Sezgin” ve “Medeniyetimizin Öncü Bilim İnsanları”

“Prof. Dr. Fuat Sezgin” ve “Medeniyetimizin Öncü Bilim İnsanları” İSTE’de Konuşuldu

“Prof. Dr. Fuat Sezgin” ve “Medeniyetimizin Öncü Bilim İnsanları”

Eğitim   A+a-

 İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Prof.Dr. Fuat Sezgin ve Medeniyetimizin Öncü Bilim İnsanları” Konferansı Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle İSTE Dörtyol Meslek Yüksekokulu’nda; Prof. Dr. Fuat Sezgin Anısına Bilimsel Minyatür Sergisi ve "Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Medeniyetimizin Öncü Bilim İnsanları" konulu konferans düzenlendi. Konferans öncesinde, İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve öğretim elemanları tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırlanan Serginin açılışı gerçekleştirildi. İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa; Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, İSTE Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Melikşah Özaktürk, İSTE Dörtyol MYO Müdürü Öğretim Görevlisi Bahattin Gözübenli başta olmak üzere protokol üyeleri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.
 
Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yaşam öyküsünün ve hayata, bilime, insanlığa bakış açısının anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan konuşmasını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı. "İlim mü’minin yitik malıdır" ve "bilimi yeniden ihya etmemiz lazım" diyerek söze başlayan Prof. Arıcan, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in yeni neslin bilime teşvik edilmesi adına, yaşantısı ve yaptıkları hakkında öğrencilere doyurucu bilgiler verdi. Doğu medeniyetinin kıymetli ilim adamları tarafından her konuda çok büyük başarılara imza atıldığını ve medeniyetimizin tarihin tozlu sayfalarını aydınlattığını anlatan Prof. Arıcan; “Başarıya ulaşmak kendine güvenmekten ve çalışmaktan geçer. Bizim ecdadımızın kanı damarlarımızda dolaşırken onların izinde olmalı ve bilimi üreten bir toplum olmalıyız” dedi.
 
Öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından, sunumlarından dolayı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’a teşekkür eden İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ile birlikte günün anısına Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’a plaket takdiminde bulundu.
 
Bu arada, 2018’de aramızdan ayrılan büyük Bilim ve Fikir İnsanı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ismini yaşatmak ve yeni neslin önünü aydınlatan fikirlerini hep canlı tutmak adına, İskenderun Teknik Üniversitesi Yeni Kütüphanesi’nde Fuat Sezgin Okuma Salonu oluşturularak hizmete sunuldu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar