Skip Navigation Links

Basra-İskenderun Ticaret Bağı Güçleniyor

Limakport İskenderun limanını ziyaret eden Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Basra ile İskenderun Körfezi arasında

Basra-İskenderun Ticaret Bağı GüçleniyorWeb
TV

Ekonomi   A+a-

ticari ve lojistik bağlarını güçlendirmek istediklerini söyledi.
 
Limakport İskenderun limanı Genel müdürü Gündüz Arısoy, ve Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü tarafından ağırlanan Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan liman sahasında incelemelerde bulundu. Liman hakkında brifing alan Mozan yaptığı açıklamada İskenderun limanı ile daha önceden olduğu gibi güçlü ticari ve lojistik faaliyetler yürütmek istediklerini söyledi.
 
Ticaret savaşı hız kazanıyor
 
Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan,geçtiğimiz günlerde Hürmüz boğazında İngiltere gemilerine İran'ın müdahalesi ile artan tansiyon'un Basra körfezi deki lojistik faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek "Bölgede silahlı bir savaşın olmamasını temenni ediyorum fakat son zamanlarda bölgede tansiyon artıyor ve ticaret savaşı hız kazanıyor bu kapsamda Irak ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.
 
Tarihi Güney İpek yolu Basra ile İskenderun körfezleri arasında tekrar canlanacak
 
Limakport Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü, İskenderun körfezi batı denizlerinin son noktası, Basra körfezi ise doğu denizlerinin son noktası bu çerçevede Basra ve İskenderun körfezlerini birbirine karadan bağlamalıyız dedi ayrıca bölge lojistik ağının ve ticaretin gelişmesi için bu ziyaretin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı , LimakPort İskenderun Limanı ve Basra körfezi deki limanlar arasında deniz ticaretinin gelişmesi için çalıştıklarının altını çizen Ünlü " Tarihi İpek yolunu yeniden canlandırmak hedefindeyiz. Basra ve İskenderun körfezleri arasındaki ticareti lojistik ağı ile bir birlerine bağladığımızda Bağdat, Musul, Kerkükve Erbil'ide İskenderun'a getirmiş olacağız. Gemilerin sıraya girdiği bir İskenderun körfezi hayal ediyoruz ve bunu başarmak için tarihi İpek Yolu'nu canlandırmamız lazım. Basra ile İskenderun körfezleri doğu ile batıyı yakınlaştıracaktır" şeklinde konuştu.
 
İskenderun Ticaret Odasına Ziyaret
 
Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Limakport İskenderun Genel müdürü Gündüz Arısoy, Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü ve Basra’dan gelen heyet, İTSO ya nezaket ziyaretinde bulundular. Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan’ İskenderun’un sanayi ve liman şehri olduğunu belirterek, “İskenderun Körfezi ülkemize çok yakın, İki ülke arasında ticaretin geliştirilmesini hedefliyoruz tarihte olduğu gibi Irak ve İskenderun arasındaki ticaretin yeniden canlanması için iş dünyası olarak bizler üzerimize düşen görevleri yapmalıyız. Bu manada sizleri ülkemize Basra'ya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. dedi.
 
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun Limanının her geçen yıl kapasitesini hızla arttırdığına vurgu yaparak, “İskenderun limanı, Ortadoğu’ya en yakın ve en önemli limanımız. Bölgemiz sanayi, filtre, tarım ve hizmet sektöründe her geçen yıl hızla gelişmektedir. Tabi Basra ile bölgemiz iş dünyasını buluşturmak için İTSO olarak bizler de yönetim kurulu üyelerimiz ile yapacağımız görüşmelerin ardından limanımız ve İskenderunlu iş insanlarımız ile birlikte Basra’ya bir iş gezisi düzenleyebiliriz. Nazik davetiniz için teşekkür ediyoruz. Burada amaç iki şehir arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin artmasına katkı sunmak olacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
 
Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Limak Port Genel müdürü Gündüz Arısoy Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü’nün ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyeleri Müfit Tennioğlu, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Özler Lojistik yönetim kurulu üyesi Bilal Öz yer aldı.
 
 
 
Basra-İskenderun Ticaret Bağı Güçleniyor videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar