Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Reyhanlı'da ki Cenaze Törenine Tepki Yağıyor

Reyhanlı'da ki Cenaze Törenine Tepki Yağıyor

Reyhanlı'da ki Cenaze Törenine Tepki YağıyorWeb
TV

Reyhanlı   A+a-

 IŞİD’li terörist Abdülbasit el Sarut’un cenazesinin kitlesel bir törenle Reyhanlı’dan kaldırılması Hatay’da büyük tepkilere neden oldu. Hatay’ın hassasiyetine dikkat çeken Hataylılar, sosyal medyada tepkilerini dile getirirken, “Kardeşliğimizi kimse bozamaz” mesajları da verdi. 2013 yılında yaşanan bombalı saldırıların ardından gözler bir kez daha Reyhanlı’ya çevrilirken, cenaze töreninde ortaya çıkan tablo rahatsızlık yarattı.
 
Bir dönem Suriye milli takımının kaleciliğini yapan ve iç savaş sırasında IŞİD’e
katılan Abdülbasit el Sarut, Hama’nın kuzeyinde Suriye Ordusu’na karşı
savaşırken yaralandıktan sonra getirildiği Reyhanlı ilçesinde hastanede öldü.
 
Son dönemde Ceyş’ul İzze örgütünün komutanı olan Sarut için Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlenmesi dikkat çekti. Abdülbasit el-Sarut için Reyhanlı Tevhid Cami’nde kitlesel bir tören düzenlendi ve ardından cenazesi tekbirlerle Suriye’ye gönderildi.
 
Serkan Topal, Hatay’daki ‘Barış’a dikkat çekti
Reyhanlı’daki kitlesel cenaze töreni sonrası bir açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Serkan
Topal, Hatay’ın bir ‘Barış’ kenti olduğuna dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:
 
 
“Hatay, bütün inançların barış içerisinde, özgürce yaşandığı, ‘öteki’si olmayan insanı sevgi sembolü olarak gören, yüzyıllardır bu anlayışından asla ödün vermeyen, bütün ilçeleriyle birlikte bir medeniyet kentidir.
‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ diyen, çağdışı bir anlayışın temsilcisi, vatandaşımız dahi olmayan bir şahsın Reyhanlı’da yapılan gösterişli ‘cenaze töreni’ asla kabul edilemez bir durumdur. Bu provokatif davranışın Reyhanlı’da yapılmış olması, Hatay’ın birliğine dinamit koymakla eşdeğerdir.
 
Sayın Kaymakamın açıklaması sevindiricidir, ancak yeterli değildir. Hatay’ın birliği ve barışı konusunda hassasiyetini bildiğimiz Sayın Valimizden beklentimiz; olabilecek bu tür provokatif eylemlere asla izin vermemesi gerektiğidir.
Hatay’ın birliği her türlü siyasi kaygıdan uzak olmalıdır. Hiçbir değer, birliğimizden daha kıymetli olamaz. Hatay’ın 15 ilçesinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın; Hatay’ın barışı, kardeşliği, birlik ve beraberliği için ne kadar hassas olduklarını biliyoruz. Halkımızın sağduyusuna güveniyor ve bu tür eylemlerin birliğimizi bozmaya yetmeyeceğini ve Hatay Halkının bu tür oyunlara gelmeyeceğini ifade ediyor, hükümet yetkililerini göreve davet ediyorum. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyumuza saygı ile bildiriyorum.”
 

haber kaynak: söz gazetesi

video :sovtna gazetesi

 

 
 
 
 
 
 
Reyhanlı'da ki Cenaze Törenine Tepki Yağıyor videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar