Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Arsuz Turizm Payından Hakkını Alacak

Bakan Ersoy: 'Beşli Güneydoğu Destinasyonuna altıncı kent olarak Hatay’ı ekleyeceğiz'

Arsuz Turizm Payından Hakkını AlacakWeb
TV

Politika   A+a-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 5'li Güneydoğu grubuna altıncı kent olarak Hatay’ı da ekleyip Arsuz’un da turizmden hak ettiği payı almasını sağlayacaklarını söyledi.
Arsuz’un Güneydoğu ve Hatay turizminde önemli bir yeri olduğunu belirten Bakan Ersoy, 100 Km olan Arsuz Samandağ mesafesini, açılacak yolla birlikte 30 Km’ye düşüreceklerini müjdeledi.
 
Arsuz’da AK Parti İlçe Teşkilatı’nda kalabalık ve coşkulu vatandaşlar tarafından karşılanan Bakan Ersoy’u, Arsuz Belediye Başkan Adayı Necim Bozkurt ve meclis üyeleri, AK Parti Arsuz İlçe Başkanı Bünyamin Nal, MHP Arsuz İlçe Başkanı Adem Koçloğ, Kadın Kolları Başkanı Leyla Aslan ve Gençlik kolları Başkanı Burak Gök karşıladı.
 
AK Parti Arsuz İlçe Teşkilatı önünde toplanan coşkulu kalabalığa katılımları için teşekkür eden Arsuz Belediye Başkan Adayı Necim Bozkurt, Arsuz’un önünü açmak, çıkmaz sokaktan kurtarmak, kalkınmadan en yüksek oranda payını almasını sağlamak için büyük destek veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a tüm Arsuz halkı adına şükranlarını sundu.
Vatandaşın coşkulu karşılamasına teşekkür eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arsuz’un turizmdeki hak ettiği payı alması için gerekli tüm çalışmaların yapılacağına dikkat çekti.
Bakan Ersoy, "Biliyorsunuz Diyarbakır’dan başlayan bir programımız vardı. Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Urfa, Antep’e 5’li seri olarak Hatay’ı da eklemek istedik. Çünkü biliyorsunuz Antep’ten sonra Hatay da UNESCO’dan tescilli bir kentimiz. Tarihçesine baktığımızda miladın başladığı tarihten itibaren gastronomi burada önem kazanmaya başlamış.
Bu tespit edilebilen belki daha öncesinde de var. Ama milat o tarihinden itibaren gastronominin burada ön plana çıktığını görüyoruz. Açıkçası Hatay hem gastronomisi hem kültürü, tarihi, arkeolojisi açısından çok çok değerli bir şehir. Turizmle ilgili birçok değeri içinde kapsıyor. Üstelik bunlara bir de Arsuz’la denize ekliyor, denize de kumsala da kıyısı var. Biz açıkçası ciddi bir şekilde doğru bir planlamayla Hatay’ı hem tanıtım, hem turizm açısından geliştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Ama her zaman belirttiğim gibi sizin gastronomi de çok iyi değerlere sahip olmanız, çok güzel lezzetli ürünler yapıyor olmanız, gastronomi kenti olmanız için yeterli değil.
Tescili binalara sahip olmanız turizm kenti olmanız için yeterli değil. Çok güzel kıyılara sahip olmanız deniz, kum, güneş turizm açısından yeterli değil. Bizim Çevre Bakanlığımızla, İl Özel İdaremizle, Turizm Bakanlığımızda çok detaylı bir çalışma kapsamında bu değerleri birleştirici bir planla turizme kazandırmamız gerekiyor. Ama biz ne yaparsak yapalım merkezi yönetimler olarak bizlerin yaptığı çabalar tek başına maalesef yeterli olmuyor” dedi.
 
Arsuz Turizm Payından Hakkını Alacak videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar