Skip Navigation Links

Dünya’da Nesli Tükenen Kum Zambağı Arsuz’da Görüldü !

Ve Kum Zambağı Arsuz’da …

Dünya’da Nesli Tükenen Kum Zambağı Arsuz’da Görüldü !Web
TV

Arsuz   A+a-

 Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarını ticari amaçla sökenlere, 48 bin lira idari para cezası uygulanıyor.
Daha önce Sinop’ta sahil kesiminde tespit edilen Kum Zambağı, bu kez de Hatay’ın Arsuz ilçesi Gökmeydan ve Akçalı sahillerinde görüldü.
Arsuz kumsallarında görülen Kum Zambağı, koruma altına alındığı ve yaygınlaştırıldığı takdirde turizm hedefleri için büyük bir fırsata dönüştürülebilir.
Kum zambağının Dünya’da nesli tükenmekte olan bitkiler envanterinde olduğunu bilen bazı duyarlı vatandaşlar, kendi çaplarında bazı tedbirler alarak koruma altına almaya çalışıyor.
Bitki çeşitliliği bakımından zengin bir turizm beldesi olan Arsuz kumsallarında, yurtdışında yaşayan tatilciler tarafından fark edilen Kum Zambağı, masmavi denizin kumsallarında büyüleyici bir manzara yaratıyor.
Deniz suyunun yükseldiği, dalgaların da etkisiyle zarar gören Kum Zambağı, tatilcilerin güneşlenirken üzerine basması veya havlularını açarken dikkatsiz davranmaları nedeniyle de zarar görüyor.
Duyarlı vatandaşların ilgisiyle koruma altına alınan Kum Zambağı, bazı tatilciler tarafından duyarsızlığın kurbanı olmaya devam ederken, duyarlı vatandaşlar kum zambağına basılmaması için etrafını taşlarla çevirmiş durumda.
 
 
 
 
 
 
Dünya’da Nesli Tükenen Kum Zambağı Arsuz’da Görüldü ! videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
gazete manşetleri
öne çıkanlar