Skip Navigation Links

'Temel Hak Ve Özgürlükler Askıya Alınmış Durumda'

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Adayı Av. Suzan Şahin İskenderun'da sürdürdüğü seçim çalışmalarında

'Temel Hak Ve Özgürlükler Askıya Alınmış Durumda'

Politika   A+a-

Hatay Barosu'na kayıtlı meslektaşlarıyla bir araya geldi.
Meslektaşlarıyla bir araya gelen CHP Hatay Milletvekili Adayı Av. Suzan Şahin yaptığı açıklamada; "Türkiye, demokratik ve uygar dünyadan uzaklaşmaktadır. Yurttaşlarımız, baskıcı ve hukuksuz bir anlayışla yönetilmektedir. 15 Temmuz darbesinin kaos ortamını kullanan siyasal iktidar, 20 Temmuz darbesiyle birlikte, temel hak ve özgürlükleri askıya almış, bir tek adam rejimi kurmuştur.
Cumhurbaşkanlığı makamı tarafsız niteliğini kaybetmiş, yurttaşların tamamını temsil etme özelliğini yitirmiştir. Milli iradeyi temsil eden TBMM üzerinde bir vesayet inşa edilmiştir.
Meclisin üstünlüğü ilkesi terk edilmiştir. Tek adam rejimi, güçler ayrılığını ortadan kaldırmıştır. Güçlerin tek elde toplanması, gücün yozlaşmasını beraberinde getirmiştir. Yargı tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybetmiştir. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının dahi uygulanmadığı bir noktaya gelinmiştir. Yurttaşların haklarının güvencesi olan adalet ve hukuk mekanizmaları devre dışı bırakılmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü, barışçı gösteri hakkı ve örgütlenme özgürlüğü ortadan kaldırılmaktadır.
Otoriterleşen ve tekelleşen iktidar, siyasal çoğulculuğu olanaksız hale getirmektedir. Her türlü muhalefet, muhtelif baskılar ve hileler ile etkisizleştirilmek istenmektedir. Basın, aydınlar, üniversiteler ve sanatçılar susturulmaktadır. OHAL uygulamaları, yurttaşları, kendi ülkelerinde en temel haklarından yoksun bırakmıştır. Tek adam rejimi, uyguladığı korkutma ve sindirme politikaları ile benzeri ancak geri kalmış ülkelerde görülen keyfi ve despotik bir yönetim inşa etmiştir.
Serbest seçimler, güçlükle sürdürülmektedir. Seçim yolsuzlukları, adaletsizlikler ve eşitsizlikler sebebiyle demokrasimize gölge düşmüştür. YSK’nin tarafsızlığı ortadan kalkmış, yurttaşların oylarına sahip çıkmaları zorlaştırılmıştır. Tek adam rejiminin, seçilenleri zorla istifa ettirmesi ve KHK’lerle seçilenlerin yerine kayyum ataması, demokratik temsilcileri ve süreçleri tasfiye etmiştir. Yurttaşlara hizmet verirken tarafsız olması gereken kamu kurumları, keyfileşmiş ve parti devletinin etkisi altına girmiştir. Devlet aklını ve kamu çıkarını temsil etmesi gereken kurumlar, şahsi çıkarları temsil etmeye başlamıştır. Devlet yönetiminde liyakat ve ehliyet ortadan kalkmıştır. Sadakat, liyakatin; partizanlık ehliyetin yerine geçmiştir. Devlet aklı yerini, sarayın aklına bırakmıştır. Bir kişinin ve zümrenin çıkarı, kamu çıkarının önüne geçmiştir. Saray rejimi, 1982 darbe Anayasası’nı değiştireceğini iddia etmiş, ancak 12 Eylül’den bile baskıcı ve geri bir siyasal rejim kurmuştur. Tek adam rejimi, artık Türkiye’yi anayasasız, meclissiz, adaletsiz, bürokrasisiz ve yurttaşsız bir biçimde yönetmeye çalışmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, bu baskıcı ve çarpık yönetim anlayışına son verecek, tüm Türkiye’yi kucaklayan ve tek bir yurttaşımızı dahi dışarıda bırakmayan yeni bir demokratik anayasayı, tüm partilerle birlikte yaşama geçirecektir." dedi.
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
gazete manşetleri
öne çıkanlar