Skip Navigation Links

Seyfi Dingil’den Yaşar Toksoy’a Jet Envitec Yanıtı !!!

Dörtyol’da Yaşanan Temizlik Sorununun Çözümü İçin Gayret Gösteriyoruz

Seyfi Dingil’den Yaşar Toksoy’a Jet Envitec Yanıtı !!!Web
TV

Gündem   A+a-

 İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Dörtyol’da temizlik konusunda yaşanan sıkıntının katı atık birliği yetkili kurulunda en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını umut ettiklerini belirtti.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy’un temizlik işçileriyle birlikte cadde ve sokakları süpürürken yaptığı zehir zemberek açıklamaların ardından basın toplantısı düzenleyen İskenderun Katı Atık Birliği Başkanı Seyfi Dingil, Dörtyol’daki temizlik sorununun çözümü için her türlü gayreti sarfettiklerini söyledi.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil, başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısında Envitec ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Başkan Seyfi Dingil, Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Envitec birlik encümen toplantısında konunun gündeme geleceğini belirterek, şunları söyledi:
“Bizlerde sorunun çözümü için gayret gösteriyoruz. Birliğin şu anki üyeleri İskenderun, Dörtyol, Payas, Erzin, Arsuz ve Belen Belediyeleridir. 10.04.2014 tarihinden bu yana İskenderun Körfez Katı Atık Birliği Başkanlığı görevini yürütmekteyim.”
Dörtyol Belediyesinin Borç Durumu
Başkan Seyfi Dingil,”Dörtyol Belediyesi tarafından aylık hak edişler 2015 yılından bu yana geç veya eksik ödenmekte hatta zaman zaman bazı aylar hiç ödeme yapılmamaktadır. Ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmaması nedeniyle, Katı Atık Birliği yüklenici firma karşısında yasal takibe muhatap olma ve faiz ödeme riskiyle karşı karşıyadır. Zaten yüklenici firma söz konusu vadesi geçmiş borçlar için faiz talep etmekte olup, faiz talebi ile ilgili dava süreci halen devam etmektedir. Birliğin yüklenici firmaya Dörtyol Belediyesi adına olan borcu, firma tarafından sürekli olarak hizmetin olması gerektiği gibi verilmemesi konusunda bahane olarak kullanılmaktadır. 2015 yılından bu yana, Dörtyol Belediyesine borçların ödenmesiyle ilgili defalarca yapılan yazılı ve şifahi tüm uyarılara rağmen ödemelerde herhangi bir düzelme olmamıştır.”diye konuştu.
Sorunun Çözümü Noktasında Gayret Gösteriyoruz
Başkan Seyfi Dingil ardından şunları söyledi:
Borç rakamlarının çok ciddi miktarlara ulaşması sonucu mevcut durumun altından kalkılamayacak bir hale gelmemesi ve sorunun ivedilikle çözüme ulaştırılması amacıyla, 29.12.2016 tarih, 843 sayılı ve 17.01.2017 tarih, 52 sayılı yazılar ile Dörtyol Belediyesinden kendileri tarafından konu ile ilgili bir ödeme planı hazırlanarak tarafımıza gönderilmesi talep edilmiştir. Ancak Dörtyol Belediyesi tarafından bu yazılara cevap dahi verilmemiştir.
* Birlik üyesi Dörtyol Belediyesi ile ilgili olarak, Belediye Başkanı Sayın Yaşar TOKSOY ve Dörtyol Belediye meclis üyesinin de katıldığı 13.11.2017 tarihli Birlik Meclis toplantısında; Dörtyol Belediyesinin toplantı tarihi itibariyle Birliğe olan 4.719.129,76 TL borcu için, 20.11.2017 tarihine kadar 750.000 TL ödeme yapmasına, ayrıca 01.12.2017 tarihine kadar 750.000 TL daha ödeme yapmasına ve 31.12.2017 tarihine kadar ise Birliğe olan tüm borcunu kapatmasına, verilen süre içerisinde ödeme yapmadığı takdirde başkaca bir karara gerek kalmaksızın Dörtyol Belediyesi sınırları içerisinde yüklenici firma personelleri ve araçları ile yapılan şehir temizliği hizmetinin durdurulmasına ve tüm borcun tahsili için Birliğimizce cebri icra yoluna gidilmesine karar verilmiş olup, 20.11.2017 tarih ve 664 sayılı yazı ile durum Dörtyol belediyesine bildirilmiştir.
* Ancak Dörtyol Belediyesi tarafından söz konusu karara uygun ödeme yapılmamıştır. Daha sonra 2018 yılı Ocak ve Şubat aylarında hiçbir ödeme yapılmamıştır. Bugün itibariyle Dörtyol Belediyesinin Birliğe olan toplam hakediş borcu 4.158.022,23 TL’dir.
* Dörtyol Belediye Başkanlığına 28.02.2018 tarih ve 193 sayılı yazımızla, toplam borçlarının en az yarısının eksiksiz bir şekilde ve tek seferde 15.03.2018 tarihine kadar yatırılması aksi takdirde bahse konu hizmetlerin durdurulacağı bildirilmiş olup, Dörtyol Belediyesi tarafından gerekli ödeme yapılmadığından, 16.03.2018 tarihi itibariyle şehir temizliği hizmeti, gerek Birlik Meclis ve Encümen Kararları, gerek Birlik Tüzüğü ve gerekse de Birlik Yönetmeliği hükümleri gereğince durdurulmuştur.
* Son 3 ay içerisinde Dörtyol Belediyesi tarafından sadece 250.000 TL ödeme yapılmıştır. Son 5 ayda ise Sayın Yaşar TOKSOY'un dediği gibi 5 milyon TL değil 2.483.000 TL ödenmiştir.
* Sayın Yaşar TOKSOY geçmişten gelen borcu ödediğini söylüyor ama 2014 seçimleri öncesi Dörtyol Belediyesi'nin Birliğe olan borcu 722.628,94 TL iken şu an ise 4 milyon TL'nin üzerindedir.”
Düzenlenen toplantıya Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Yetim ve Katı Atık Birliği Müdürü Mahmut Kalaycıoğlu’da katıldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Seyfi Dingil’den Yaşar Toksoy’a Jet Envitec Yanıtı !!! videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar