Skip Navigation Links

Eğitimde Öğrenim Yolları

Seyrederek görerek öğrenme yolu

Eğitimde Öğrenim Yolları

Eğitim   A+a-

 İskenderun Teknik Üniversitesi Konservatuar Bölüm Öğretim Elemanı Recep EKİNCİ’NİN yürüttüğü, “Sosyal Etkinliklere Katılım Projesi” kapsamında; “EĞİTİMDE ÖĞRENİM YOLLARI ” konulu söyleşi, Ders Öğrencilerinden, Gamze TÜMKAYA ve Süleyman Soner HAMURCU tarafından birlikte hazırlanıp sunulmuştur.
 
EĞİTİMDE ÖĞRENİM YOLLARI
SEYREDEREK-GÖREREK ÖĞRENME YOLU
İNSANLARIN ZEVKLERİ GİBİ ÖĞRENME ŞEKİLLERİ DE KENDİLERİNE ÖZGÜDÜR. HER İNSANIN GÖRSEL HAFIZASI VARDIR AMA BU GÖRSEL HAFIZALAR GÜÇ BAKIMINDAN KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞMEKTEDİR. BU YÖNTEM GÖRSEL HAFIZALARI KUVVETLİ OLAN KİŞİLER İÇİN FAYDALI BİR YÖNTEMDİR. GÖRSEL TABLOLAR RENKLİ BLOKLAR ÇEŞİTLİ GÖRSEL KOMPOZİSYONLAR GÖRSEL ÖĞRENME STİLİNE HAKİM İNSANLARA DAHA FAZLA HİTAP EDER.
 
GÖRSEL ÖĞRENME STİLİNİ BENİMSEMİŞ İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ
GÖRSELLERİ BEDEN DİLİNDEN YAKALAMAK MÜMKÜNDÜR. BİR ŞEY DÜŞÜNÜRKEN GENELLİKLE YUKARI BAKARLAR. GİYİM VE GÖRÜNÜŞLERİYLE DİKKAT ÇEKERLER. GÖRSELLER, KILIK KIYAFETİNE ÖZEN GÖSTEREN TİTİZ KİŞİLERDİR. DAĞINIK ORTAMLARI SEVMEZLER. İLKOKUL 1. SINIF ÖĞRENCİSİ BİR ÇOCUĞUN BİLE BU TÜR DAVRANIŞLARINI GÖZLEMLEMEK MÜMKÜNDÜR. MESELA OKUL ÇANTALARI DÜZENLİDİR VE DERS ÇAIŞIRKEN ORTALIĞI DAĞITMAZLAR.
 
İŞİTSEL-DİNLEYEREK ÖĞRENME YOLU
DİNLEYEREK TARTIŞARAK VE SIK SIK İLETİŞİM KURARAK ÖĞRENMENİN BASKIN OLDUĞU ÖĞRENME BİÇİMİDİR. SEMİNERLER, SES KAYITLARI, MÜZİK VEYA BENZERİ SES ÖĞELERİ İŞİTSEL ÖĞRENME STİLİNE SAHİP İNSANLARA DAHA FAZLA HİTAP EDER.
 
İŞİTSEL ÖĞRENME STİLİNİ BENİMSEMİŞ İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ
İŞİTSELLER, GÖRSELLERE GÖRE DAHA FAZLA SOSYALDİRLER. DERS ÇALIŞIRKEN BİRİLERİNİN KENDİLERİNE EŞLİK ETMESİNDEN HOŞLANIRLAR. SOHBET ETMEKTEN VE TARTIŞMAKTAN KEYİF ALIRLAR. BİR ŞEYLER DÜŞÜNÜRKEN NE YUKARI NE AŞAĞI BAKARLAR. İŞİTSELLER GENELLİKLE DÜŞÜNME SIRASINDA GÖZ-KULAK HİZASINA BAKARLAR. BUNUN YANINDA, OKUMA VE DİNLEME SIRASINDA SES KAYDI ALIP TEKRAR DİNLEDİKLERİNDE, BİLGİLERİ ETKİN BİR ŞEKİLDE HAFIZALARINA KAYIT EDEBİLİRLER.
 
OKUYARAK ÖĞRENME YOLU
OKUMA YÖNTEMİ BİR KONUNUN TEORİSİNİ KAVRAMADA BÜYÜK FAYDA SAĞLAMAKTADIR. BİR KONUNUN TEORİSİNİ ÖĞRENMEDEN PRATİĞİNİ UYGULAMAK MÜMKÜN OLMADIĞINDAN, OKUYARAK ÖĞRENME BİRİNCİ BASAMAK GÖREVİ GÖRMEKTEDİR. OKUMA YÖNTEMİ İKİYE AYRILIR.
 
1)    SESLİ OKUMA YÖNTEMİ
SESLİ OKUMA TEKNİĞİ; OKUMAYI ÖĞRETİR, ÖĞRENCİLERİN OKUMA SEVİYESİNİ TANIMAYA DİNLEYENLER DE ZİHİN GELİŞMESİNİN UYANMASINA YARDIM EDER.
2)    SESSİZ OKUMA YÖNTEMİ
SESSİZ OKUMA ANLAMI ÇOK ÇABUK KAVRAMA OLANAĞI SAĞLAR. GELECEK AÇISINDAN GEREKLİ OLAN OKUMA BECERİSİ VE ALIŞKANLIĞIDIR. SESSİZ OKUMA BECERİSİ, TAM OLARAK SESLİ OKUMADAN SONRA KAZANILIR. İLK ÖĞRENMEDE SESLİ OKUMADA BAŞLAYARAK İLERLEYEN YILLARDA SESLİ OKUMA VE SESSİZ OKUMAYA EŞİT ZAMAN AYRILIR VE DAHA SONRAKİ YILLARDA SESSİZ OKUMAYA DAHA ÇOK ZAMAN AYRILIR.
 
YAZARAK ÖĞRENME YOLU
YAZILI ANLATIM YÖNTEMİN ÖĞRENCİLERİN KENDİ GÖRDÜĞÜNÜ, DUYDUĞUNU, DÜŞÜNDÜĞÜNÜ VE YAŞADIĞINI YAZARAK ANLATMASIDIR. ÖĞRENCİ İÇİN SÖZÜ YAZIYA DÖKMEK KOLAY DEĞİLDİR. BUNDAN DOLAYI YAZMA ETKİNLİĞİ, İLK SINIFLARDA ÖĞRETMEN KILAVUZLUĞU İLE BÜTÜN SINIFLA ORTAK ÇALIŞMA OLARAK BAŞLAR. ÖĞRENCİ LİSE DÜZEYİNE GELDİĞİNDE YAZMA ETKİNLİĞİ BİRAZ DAHA GENİŞLETİLİR VE ÖĞRENCİDEN KOMPOZİSYON YAZMASI İSTENİLİR. ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE YILLARINA GELDİĞİNDEN BİLGİLERİ DAHA ÇOK PEKİŞİR, OLGUNLAŞIR VE ARTIK ÖĞRENCİDEN AKADEMİK ÇALIŞMALAR YANİ MAKALELER İSTENİR.
Her insanın fiziksel, ruhsal ve bedensel yapılarına göre en iyi öğrenme yöntemi vardır;
-          İşitme engelli bir kişi; görerek, yazarak öğrenebilir.
Görme engelli bir kişi; dinleyerek, işiterek hatta dokunarak öğrenebilir.
Konuşma engelli bir kişi; yazarak öğrenebilir.
El ve kolları (fiziksel) engelli bir kişi; konuşarak, görerek öğrenebilir.
-          En yaygın ve doğru olan öğrenme ve kendini ifade etme yöntemi; “YAZMAK” dır.
Yazıya dökülen her şey “TARİHE DÜŞÜLEN” bir nottur.
SÖZ GEÇİCİ YAZI KALICIDIR.
UYGARLIK DENİLEN MEDENİYETİN BAŞLANGICI, YAZININ BULUNMASSI İLE BAŞLAMIŞTIR.
 
ÇİN ATASÖZÜ
       “DUYARSAM UNUTURUM, GÖRÜRSEM HATIRLARIM, YAPARSAM ANLARIM”
                                                                                                                       KONFÜÇYUS
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
gazete manşetleri
öne çıkanlar