Skip Navigation Links

Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak

Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak

Çocuk İstismarını Kadınlar DurduracakWeb
TV

Gündem   A+a-

 CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen basın açıklamasında kadınlar, ‘Çocuk İstismarı’na yönelik mücadelenin startını verdi. İl ve ilçe binalarında bir araya gelen kadınlar, çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olaylarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini haykırarak, hükümeti gerekli tedbirleri almaya davet ederken, alınması gereken tedbirleri de açıkladı.
 
CHP Arsuz Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu ile CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz, ilçe binalarında partili kadınlarla yaptıkları ve çocuk istismarına sessiz kalmanın suça ortak olduğuna dikkat çekerek, “Çocuk istismarını kadınlar durduracak” başlığı altında okunan CHP Arsuz Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu’nun ortak basın açıklaması şöyle:
 
“Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.
“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; Birincisi Cezaları artırmak, ikincisi ise istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır.
İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.
Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.
Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz;
Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.
Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.
Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.
Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”
 
Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
gazete manşetleri
öne çıkanlar