Skip Navigation Links

Vakıflı,20 Yıllık Çileye Veda Ediyor

Muhtar Kartun 'İçme suyu sorunlarından kurtuluyoruz' dedi.

Vakıflı,20 Yıllık Çileye Veda EdiyorWeb
TV

Gündem   A+a-

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hataylılara temiz ve sağlıklı içmesuyu sağlama adına Samandağ ilçesinde hayata geçirdiği projelerde çalışmalarına devam ediyor.
  
Hatay genelinde ömrünü tamamlamış, sık sık arızalanan paslı, topraklı ve arsenikli içmesuyu borularını yenilemek için projelerini hazırlayan ve uygulayan idare, bu kapsamda Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey Mahallesi’nde kaynak sularının toplandığı depodan Vakıflı İçmesuyu Deposu’na kadar var olan asbestli vaziyetteki isale hattının yenilendiğini müjdeledi.
 
Yenileme çalışmalar çerçevesinde eski 400’lük asbestli boruların iptal edilerek yerine 450’lik Polietilen borularla 900 metre isale hattının döşendiğini açıklayan Genel Müdürlük, döşenen boruların basınca dayanıklı, temiz ve kanserojen madde içermediğini vurgulayarak, çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte Vakıflı’nın 20 senedir çektiği içmesuyu probleminin son bulacağına ve temiz suya kavuşacağına dikkat çekti.
 
Kayıp kaçak oranını minimum seviyeye düşürme, enerji tasarrufu sağlama ve bakım onarım masraflarını düşürmek amacıyla projelerin hızla faaliyete geçmeye devam edeceğini vurgulayan HATSU, yeraltı su kaynaklarından daha verimli faydalanmak, kirlenmelerini önlemek, az akımlı olan kaynakları birleştirerek bol su elde etmek içinde kaptaj çalışmalarının da yapıldığını hatırlattı.
 
Yaklaşık 20 yıldır çektikleri içmesuyu sıkıntılarından kurtulma aşamasında olduğunu söyleyerek görüşlerini dile getiren Vakıflı Mahalle Muhtarı Berç Kartun, Samandağ’a inen içmesuyu ana borularının 1980 yılında yapıldığını hatırlatarak, “Son 15 yıldır neredeyse her gün su patlakları, arızaları ve yollarımızla ilgili sıkıntılarla uğraşıyorduk. İnşallah bundan sonra su sıkıntılarımız, patlaklarımız olmayacak  ve yollarımız bozulmayacak. Güzel bir şebekeye kavuşacağız.”dedi. 
 
Yapılan çalışmaların vatandaşlara hayırlı olmasına yönelik temennilerde bulunan Muhtar Kartun, kapsamlı hizmetlerinden dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve HATSU ekiplerine teşekkür etti.
 
 
Vakıflı,20 Yıllık Çileye Veda Ediyor videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar