Skip Navigation Links

Halkıma Ateş Edemem..

Hataylı Astsubay Hakkari’de ‘Darbe Girişimini’ böyle önlemiş

Halkıma Ateş Edemem..Web
TV

Gündem   A+a-

AA'nın haberine göre Hakkari’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı direnen komandonun, zırhlı araçların kontak anahtarları ile silah ve mühimmatları arkadaşlarıyla gizlediği belirlendi.

Yaptığı davranışla Hakkari Valisi tarafından makamında kabul edilen Hataylı hemşehrimiz Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Abacı o anları şu şekilde anlattı;

“Tabur komutan vekilimiz Piyade Yüzbaşı Ersin Durur, ‘ben tugaya hareket merkezine toplantıya gidiyorum. Ben gelene kadar hazırlıklarınızı devam ettirin’ dedi. O esnada normalde tüfek verilip mühimmat verilmeyen er dahil herkes tam teçhizat kuşandı, mühimmat aldı, araçlar garajdan çekildi, yol düzenine geçildi ve beklemeye başladık. Saat 23.00 sıralarında Yüzbaşı Durur gelerek sadece subay ve astsubayın katılacağı bir toplantı yapacağını söyledi. Uzman erbaş ve erler bu toplantıya katılmadı. Durur, toplantıda, ‘Saat 03.00’da sıkıyönetim ilan edilecek, saat 06.00’da sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Sıkıyönetim komutanımız Tümen Komutanımız Halil İbrahim Ergin, yardımcısı ise Tugay Komutanımız Ahmet Otal. Kamu kurum ve kuruluşları ile görüşüldü. Sadece valilik ve emniyetin delme ihtimaline karşı ilk önce 2. taburumuz müdahale edecek, onlar yetersiz kalırsa biz hazır takviyede kalacağız. Peşinden biz gideceğiz’ dedi. Ben de silahımı ve mühimmatımı sertçe önündeki masaya vurdum. Çelik yeleğimi de çıkararak önüne fırlattım, ‘Ben bu işte yokum. Halkıma silah doğrultamam, halkıma ateş edemem, ben buraya terörle mücadele için geldim, devletin bekası için geldim. Gerekirse beni tutuklayıp açığa alabilirsiniz’ diyerek toplantı alanını terk ettim.”

Yaşananları Hakkari’de görev yapan vali yardımcısı kardeşi Bekir Abacı’ya anlattığını belirten Abacı, “Benim gibi düşünen 14 arkadaşımla duruma karşı çıktık. Kardeşim aracılığıyla emniyetle telefonla irtibat kurarak ne yapacağımız konusunda direktifler almaya başladık. Dağılmış mühimmatları gizliden gizliye toplamaya başladık. Büyük çoğunluğunu topladık. Silahların da büyük bir çoğunluğunu topladık ve depolarda kilit altına aldık. Aynı şekilde kirpi tipi zırhlı araçların kontak anahtarlarını toplama girişimimiz oldu. Bir kısmını aldık, bir kısmını alamadık.” diye konuştu.

 
Halkıma Ateş Edemem.. videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar