Skip Navigation Links

“Vakıf Kültürü Toplumun Temelini Oluşturur”

İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten: ‘‘Vakıf Gönüllülerinin ve Tüm Vatandaşlarımızın Vakıf Haftası Kutlu Olsun.’’ dedi.

“Vakıf Kültürü Toplumun Temelini Oluşturur”

Gündem   A+a-

İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten: ‘‘Vakıf Gönüllülerinin ve Tüm Vatandaşlarımızın Vakıf Haftası Kutlu Olsun.’’ Dedi.

İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten, Vakıflar Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

 Erten; yaptığı yazılı açıklamasında : “Vakıf kavramı; bir kişinin, belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yarar­lanması için malını, mülkünü ya da parasını bağışlaması anlamını içermekle beraber vakıf çalışmaları da toplum yararına yapılmış hizmetleri içermektedir. Ülkemizde sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli işlevlere sahip olan vakıflar, aynı zamanda hayır kurumları niteliğindeki sosyal hizmet tesisleridir. Türk kültüründe köklü bir yeri olan vakıfların temel işlevi; kültürümüzün temelini oluşturan sevgi, barış, hoşgörü ve dayanışmanın sembolü olarak maneviyatımızı güçlendirmek olarak ifade edilebilir.” Dedi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten, açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:  “Yüzyıllar boyunca birçok faydalı hizmeti yürütmüş olan; aynı zamanda topluma ahlâk, fazilet ve karşılıklı sevgi, saygı hislerini aşılayan bu köklü kuruluşlar,  özellikle Osmanlı İmparatorluğu zamanında en ileri seviyeye ulaşan hizmetleri ile toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Hala varlığını sürdüren vakıflar; hizmet alanlarını toplumun ihtiyaçları oranında artırarak devam ettirmiştir. Böylesine anlamlı bir hizmetin sürekliliğini sağlamayı hepimiz görev edinmeli ve tarihin izlerinin yaşandığı bu değerli eserlere sahip çıkmalıyız.

Vakfetme  geleneğinin yaşatılmasına katkı sağlayan başta T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü olmak üzere tarihimize ve geleneklerimize sorumluluk hissiyle bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlara, ayrıca vakfetme anlayışını benimsemiş hayırsever ve duyarlı vakıf gönüllülerine en kalbi şükranlarımı sunar, tüm vatandaşlarımızın Vakıf Haftası’nı kutlayarak “Vakfet, Yaşat ve Yaşa” anlayışının herkesçe benimsemesini ve toplumun tüm kesimlerine yayılmasını dilerim.”

 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar