Skip Navigation Links

Domates Dalından Tezgaha Dört Kat Pahalıya Ulaşıyor

Erdemli ilçesinde, dalında 2,5 liraya alıcı bulan domates İstanbul'da 4 kat daha pahalıya satılıyor.

Domates Dalından Tezgaha Dört Kat Pahalıya Ulaşıyor

Ekonomi   A+a-

Yıllık 400 bin tonun üzerinde domates üretimi gerçekleştiren Erdemli'de domates fiyatı 2,5 lirayı gördü.
Güzlük dikim domateslerin son ürünleri hasat edilirken çiftçiler dalında domates fiyatlarından memnun oldu. Ancak Erdemli haline ürün getiren çiftçiler son günlerde domatesin büyükşehirler de tezgaha uçuk fiyat etiketiyle ulaştığını ifade ederek, ürünün tüketiciye de uygun fiyatla sunulması gerektiğini, bu konuda hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun edecek bir formülün şart olduğunu belirtti.
Erdemli Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı İsmet Topçu, çiftçinin ürününü satarken, tüketicinin alırken memnun kalacağı bir formül üzerinde çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Bölgede domates fiyatlarının 2-2,5 lira civarında seyrettiğini anlatan Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Fakat Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerimizde tüketiciye ulaşıncaya kadar 7-8 lirayı buluyor. Bu durumdan üretici memnun değil tüketicide memnun değil. Öyle bir formül bulmalıyız ki üretici satarken, tüketici de alırken memnun olsun. Böyle bir çalışmayı nasıl yapacaksak onun üzerinde durmamız gerekiyor."
Öncü domates üreticilerinden Adnan Dölek de, "Şehrimizde domates 2,5 lira civarında. 100 kilometre mesafedeki Adana'da 5-5,5 lira, İstanbul ve Ankara'da 8 ile 10 lira arasında etiket görüyoruz. Bu kâr marjının belli olmayışından kaynaklanıyor. Kâr marjını belirleyici unsur oluşturulması gerekmektedir" diye konuştu.
Domates üreticisi Ali Besili ise, fiyatlardan şuan için memnun olduklarını belirterek "Büyük şehirlerde 7-8 lira gibi uçuk fiyat var. Burada üretici domatesi 2,5 liraya satıyor. Ama tüketici 8 liraya domates tüketiyor. Burada büyük bir uçurum var" ifadesini kullandı.

Etiketler // ,

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar