Skip Navigation Links

Pekmeze Rağbet Her Geçen Gün Artıyor

Kilisli pekmez ürecisi Yusuf Koyuncu, kuru üzümden yapılan organik pekmezin kilosunun 6 TL'den satıldığını söyledi

Pekmeze Rağbet Her Geçen Gün Artıyor

Ekonomi   A+a-

Pekmez üreticisi Koyuncu, yaptığı açıklamada, bal başta olmak üzere kışın tüketilen ürünlerin pahalı olması ve piyasada sahtelerinin bulunması nedeniyle vatandaşların doğal pekmeze yöneldiğini belirterek, "Pekmeze olan rağbet her gün artıyor. Bu yıl üzüm üreticilerinin üzümlerini yaş olarak sattığı için kuru üzüm bulmakta zorluk çekiyoruz. Ham madde temininde sıkıntı yaşandığı için buda fiyatlara yansıyor. Kilis'te 1980'li yıllarda çok sayıda pekmezhane bulunmasına rağmen bugün kentte 15-20 civarında pekmez imalathanesi bulunuyor. Bu pekmez imalatlarının nerede ise tamamı babadan kalma tekniklerle yapılıyor. Eskiden gece gündüz pekmez üretirdik. Bu yıl ise üretecek kuru üzüm bulmakta sıkıntı çekiyoruz" dedi.
Kilis pekmezinin kilosunun 6 TL'den sattıklarını ifade eden Koyuncu, "Üzüm bağları söküldüğü için pekmezin ham maddesi olan kuru üzüm bulmak nerede imkansız hale geldi. Pekmezciliğin bizim atadan kalan mesleğimizdir. Aile olarak bir asırdır pekmezcilik işi ile uğraşıyoruz. Üzüm üreticisi desteklendiği zaman pekmez üretimi de artacak. Bizim ürettiğimiz pekmezler organiktir"şeklinde konuştu.
Pekmezin reklamlarını yapılmadığını ifade eden Koyuncu "Bu nedenle eğer devlet bu işe el atarsa hem Kilis pekmezi hem de Türkiye pekmez açısından iyi olur. Normal şartlarda pekmezin kilosunun en az 10 -15 TL arasında olması gerekiyor. Çikolata türü tatlandırıcıların insan sağlığına zararlı var. Pekmez organik olarak üretiliyor. Bu nedenle her hangi bir katkı maddesi yok. İnsan sağlığına faydalıdır. Çocuklara hangi şartlarda üretildiği belli olmayan tatlandırıcı ile üretilen maddeleri yedirme yerine organik pekmez yedirmek daha faydalıdır" diye konuştu.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
bayram ilan-sag
dizelciler bayram ilan
bayram-reklam-sag
mahmut sirin
 
 
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar