Skip Navigation Links

Mersin'de Orman Köylüsü Reçineden De Kazanacak

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü,il genelinde reçine üretimi yapılabilecek ormanlık alanların tespitini yaptı

Mersin'de Orman Köylüsü Reçineden De Kazanacak

Gündem   A+a-

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, reçineden en yüksek düzeyde gelir elde ederek yöre halkına ekonomik yönden katkı sağlanması hedefiyle reçine üretimi yapılabilecek ormanlık alanlar tespitini yaparak, köylülere eğitim verdi.
Orman Genel Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliği ile bu alanlarda en yüksek düzeyde reçine üretiminin sağlanmasına yönelik de çalışma gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. İlhan Deniz başkanlığında, Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi'ndeki reçine üretim ormanında, yörede yaşayan köylü ve işçilere, üretilecek reçinenin yüksek miktarda olması ve ağaca zarar vermeden yapabilmesi için eğitim verildi.
Eğitimde, reçine üretiminde aranacak en önemli iki unsurun ekonomiklik ve verimlilik olması gerektiği anlatılarak, metodun en yüksek reçine randımanı vermesi, ağaca ve ağacın teknik vasıflarına en az zararlı olması, bir ağacın üzerinde uzun senelerce tatbik edilebilmesi, üretim aletlerinin basit ve bir işçi tarafından kolaylıkla kullanılabilecek şekilde sade, az sayıda ve ucuz olması konularına dikkat çekildi. Eğitimin ardından köylü ve işçilere Prof. Dr. Deniz, Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü Songül Bahar ve Silifke Orman İşletme Müdür Yardımcısı Muharrem Şahin tarafından sertifika verildi.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Gozde Bolat
Narin Restaurant 
son gelişmeler
öne çıkanlar