Skip Navigation Links

Çeltik Hasadı Başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde çeltik hasadı başladı

Çeltik Hasadı Başladı

Yaşam   A+a-

8 bin dönümlük alandan 4 bin 500 ton çeltik rekoltesi bekleniyor.
Çeltik üretimi yapılan Kurtuluş, Sökün, Bahçe, Çeltikçi ve Gülümpaşalı köylerinde çeltik hasadı heyecanı başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde hasadı yapılan çeltikler, kurutulmak üzere boş alanlara seriliyor.
Her geçen yıl çeltik üretiminin azaldığını savunan üreticiler, bu yıl fiyatların 1,40 TL ile 1,50 TL arasında olduğunu, fiyatların girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı düşük olduğunu ifade ettiler.
Çeltik hasadını yerinde inceleyen ve kendisinin de aynı zamanda çeltik üreticisi olduğunu ifade eden Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, "Çeltik üretim alanları alternatif ürünlerin yaygınlaşmasıyla her geçen gün azalıyor. Daha önceki yıllarda 15-20 bin dönümde çeltik üretilirken bu yıl bu rakam 8 bine kadar düştü. Bu yıl verimin iyi olmasından dolayı dönüm başına 500-600 kilo çeltik almayı hedefliyoruz" dedi.
Silifke çeltiğinin lezzeti ve kalitesiyle damaklarda farklı bir yere sahip olduğunu ifade eden Can, "Silifke ovasında üretilen çeltiğin güvenilirliği ve kalitesi Türkiye genelinde ispatlanmıştır. Toprak yapısı ve toprağın tuzluluk oranı, pirincin kalitesini ve lezzetini artırmaktadır" diye konuştu.
Çiftçilerin ürün kaybından dolayı mağdur olmamaları için biçerdöverlerin düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Mahire Can, "Hasadına başladığımız çeltikler, üreticiler tarafından boş alanlarda kurutulması işlemine devam ediyor" dedi.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
 
 
son gelişmeler
öne çıkanlar