Skip Navigation Links
Gumus-Suv

Ferhat Göçer'e Tugay'da Anlamlı Sürpriz..

Göçer, 'Hikayeden çok etkilendim, tüylerim diken diken oldu' dedi.

Gündem   A+a-

39 Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, sanatçı Ferhat Göçer’e ziyaret ettiği kışlada albümünde yer verdiği ‘Yemen Türküsü’nün hikayesini slayt gösterisiyle anlattı. Göçer, “Hikayeden çok etkilendim, tüylerim diken diken oldu” dedi.
28’nci Uluslararası İskenderun Turizm ve Kültür Festivali’nin son gün konserine katılmak için kente gelen sanatçı Ferhat Göçer, Şükrü Kanatlı kışlasını ziyareti sırasında duygulu anlar yaşadı
Şükrü Kanatlı Kışlasını, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek ile birlikte ziyaret eden ünlü sanatçı Ferhat Göçer, kapıda çiçeklerle karşılandı. 39’uncu Mekanize Piyade Tugayı’nın doğuşu ve Yemen Türküsü ile karşılanan sanatçı Ferhat Göçer, “şok oldum” dedi.
Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, kışlada konuklarını Yemen türküsü ile karşılarken “Biz otuzdokuzlular olarak dönmemek üzere gittiğimiz Trablusgarp’ta ve ardından da türkülerin yakıldığı Yemen çöllerinde biz savaştık. Düşmanlarımıza her cephede mağlubiyet acısını tattırdık. Hiç yenilmedik. 1938’de Hatay’a ilk önce biz girdik. Barış getirmek maksadıyla 1974’de Kıbrıs’a da biz otuzdokuzlular çıktık. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Aziz milletimizin hizmetinde olacağız” diye konuştu.
Kışla duvarında asılı olan fotoğraflar arasında yer alan otuzdokuzluların Yemen’e giderken çekilen resmini gösteren Tugay Komutanı Tuğgeneral Öztürk, “İşte gidip de gelemeyenler. Onların uğruna yazılan Muş Türküsü ile karşılaştık diyor ki; ‘Tez gel ağam tez gel, İngiliz haindir güvenme, Arap kızları güzeldir, evlenme, tez gel ağam tez gel’ diye ve ardından da Yemen’e giden 25. Alay gelip burada otuzdokuzlara katılarak uğruna yakılan Yemen Türküsü’nü dinleyelim” dedikten sonra dillerden düşmeyen türküyü hep birlikte dinlemeye başladılar.
Sanatçı Ferhat Göçer, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek ile birlikte otuzdokuzlular tarafından hazırlanan ‘Vardık, varız varolacağız’ adlı albümünü izledi. Görüntüleri izlerken söylenen Yemen Türküsü’nden çok etkilendiğini, tüylerinin diken diken olduğunu söyleyen sanatçı Ferhat Göçer, “Söylediğimiz şarkıların türkülerimizin hikâyelerini tahmin edebiliyoruz. Ama burada komutanımızın Yemen Türküsü’nün hikâyesi ve özellikle buradan hareket edip de geri dönmeyen askerlerin hikâyelerinin anlattığında tüylerim diken diken oldu. Olayın nerelere gideceğini kestirmek imkânsızdı. Ama bugün o türküyü yorumlayıp yıllar sonra hangi acılarla bestelendiğini, sözlerinin dizelerinin yazıldığını öğrendiğimde çok etkilendim. Bu anlatılanları yaşananları Türkiye’nin her yerinde bilinmesi gerekir. Yarınlara anlatmak lazım, Anadolu’da binlerce türkü var. Yemen türküsünün halkın gönlünde yıllarca derin etkisinin olmasının nedeni sanırım bu kadar derin hasrete acılara ve yaşanmışlara bağlı diye düşünüyorum.”şeklinde konuştu.
39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, sanatçı Ferhat Göçer’e Muş şiirini ve otuzdokuzluların tarihçesi ile ‘Vardık, varız, var olacağız’ tanıtım cd ile bir plaket hediye etti.
 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar