Skip Navigation Links

Diyabet Cerrahisi ile Diyabeti Kontrol Altına Alabilirsiniz

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.

Diyabet Cerrahisi ile Diyabeti Kontrol Altına Alabilirsiniz

Sağlık   A+a-

 İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti. 
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini açıklayan Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretmemesi (tip 1) veya etkisizliğinden (tip 2) kaynaklanan bir hastalıktır.. Hastayı hem fiziksel hem de psikolojik etkilemektedir. Erişkinlerde görülen genellikle 40 yaş üstü diyabet türüne Tip 2 Diyabet denir. Pankreas insülin üretir, fakat vücut insülin direnci nedeniyle bunu kullanamaz. Vücut insülin direncinden dolayı hastanın açlığı kaybolmadığından daha fazla gıda alımı olmakta, obezite olunca da insülin direnci artmakta ve kısır döngüye dönüşmektedir. Tip 2 Diyabet; obezite, hipertansiyon,  kolesterol metabolizması bozukluğu, ciddi organ hastalıkları, iş kaybı, maddi kayıplar, kalp-damar hastalıkları oluşması olarak adlandırılan metabolik sendrom önemli bir ölüm sebebidir” açıklamasında bulundu.
 

“Operasyon sonrası tedaviye ihtiyaç kalmıyor”

Operasyondan sonra hastaların tamamına yakınının hiçbir takviyeye ihtiyaç duymaksızın hayatlarına devam edebildiğini söyleyen Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Metabolik Cerrahi; insülin direncine neden olan hormonları devre dışı bırakıp, insülin duyarlılığını arttıran hormon seviyelerini yükseltme prensibine dayanır. Transit Bipartisyon dediğimiz cerrahi yaklaşım, bu prensipleri oluşturmaktadır. Tüp mide ameliyatına ilaveten ince bağırsağın son bölümünün mide altı kısmına ikinci bir mide çıkışı oluşturulması sağlanmış olunmaktadır. Metabolik Cerrahi ile hem mekanik kısıtlama hem de fonksiyonel kısıtlama – metabolik dolgunluk meydana getirilmiştir. Diyabet hastalarında demir ve vitamin eksiklikleri vardır. Operasyondan sonra hastaların yaklaşık yüzde 95’i hiçbir takviyeye ihtiyaç duymaksızın, hayatlarına devam etmektedirler. 10 yıllık yayınlarda ve ön raporlarda ameliyat sonrası hastaların yüzde 86’sında kan şeker değerlerinin ilaçsız kontrol altında olduğunu, yüzde 74’ünde fazla kilolarını verdiklerini göstermektedir” dedi.
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Mazi Ocakbasi
son gelişmeler
gazete manşetleri
öne çıkanlar