Skip Navigation Links
 

Diyabeti Doğru Beslenerek Kontrol Altına Alın..

Eray Albayrak, diyabetin kontrol altında tutulabilmesi için beslenme şeklinin önemli olduğunu belirtti.

Diyabeti Doğru Beslenerek Kontrol Altına Alın..

Sağlık   A+a-

 ‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’, diyabet hastalarının beslenme konusunda dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgiler veren Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, diyabetin kontrol altında tutulabilmesi için beslenme şeklinin önemli olduğunu belirtti. 
Diyabetin, uzun süreli şeker yüksekliği ile seyreden ve hastanın hayat boyu takip edilmesini gerektiren sistemik bir hastalık olduğunu belirten Albayrak, “Tıbbi Beslenme Tedavisi, diyabetik hastaların tedavisinin temel taşlarından birisidir ve hastalığın seyri boyunca tedavinin bir parçası olmalıdır. Yeterli Tıbbi Beslenme Tedavisi uygulamadan, diğer tedavi yöntemleriyle metabolik kontrolün sağlanması güçtür. Diyabetle yaşamak, mahrumiyet hissiyle yaşamak demek değildir. Öncelikle yapılması gereken diyabeti tanımak ve anlamak olacaktır. Sağlıklı ve doğru besin seçimi, karbonhidratlı besinleri tanıma ve anlama, beslenme düzeni oluşturma gibi aşamalarla beraber gerçekleştirilen beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik daha kaliteli bir yaşam için şarttır” dedi.
 

Hangi yiyecekler şeker içerir?

 
Şekerin, diyabette ani yükselmelere neden olacağını söyleyen Albayrak, “Çay şekeri, bal, reçel, pekmez, marmelat, çikolata, helva çeşitleri, hazır meyve suları, pasta, tatlı, meşrubatlar vb. içeriğindeki şekerler, hızlı bir şekilde emilirler ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Ekmek, pirinç, makarna, patates, un, mısır, kuru baklagiller gibi yiyeceklerin içeriğindeki nişasta, vücudumuzda şekere çevrilir, ancak bu gibi besinlerin şekere çevrilme süreçleri yavaş olduğundan kan şekeri daha geç veya yavaş yükselir. Posa içeriği bakımından zengin besinler, kepekli ekmek, bulgur, kurubaklagil, kan şekerinin daha geç ve yavaş yükselmesini sağlarlar. Şeker ve şekerli tatlılar, şekerli bisküviler, pasta, kurabiye, kek, çikolata, alkollü içecekler, meşrubatlar, yağda kızartmalar, kavurmalar, yağlı sos eklenmiş yiyecekler, sakatatlar, bütün yağlı yiyecekler, içeriği bilinmeyen hazır besinler, yağı, iç yağı, tereyağı, margarin, çok tuzlu besinler tüketilmemelidir. Kan şekerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Bu nedenle; diyetisyeniniz tarafından hazırlanan beslenme programınız ihtiyacınıza göre planlandığı için yiyeceklerinizi belirtilen miktarlarda ve öğünlerde, her zaman aynı saatte yemeniz doğru olandır. Yemeklerinizi haşlama, ızgara ve fırında olmak üzere uygun pişirme seçenekleri ile hazırlayınız. Yemeklerinizde katı yağ yerine sıvı yağ tercih ediniz. Vücut ağırlığınızı kontrol altında tutunuz. Günlük posa içeriği zengin besinleri, posa gereksiniminizi karşılayacak miktarlarda tüketmeye özen gösteriniz. Hazır satılan içeriği bilinmeyen ürünleri diyetisyeninize danışmadan tüketmeyiniz. Çalışma ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına dikkat ediniz. Egzersiz programı başlamadan önce doktor kontrolü gereklidir. Egzersiz, çok büyük faydalarının yanında kan şekerini düşürmesi gibi zararlı tarafları da doğurabilir. Kan şekerinin iyi metabolik kontrolü olan ve diyabetin akut/kronik komplikasyonlarına sahip olmayan bireyler için uygundur” dedi.
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
Mazi Ocakbasi
 
son gelişmeler
senol ticaret
 
gazete manşetleri
öne çıkanlar