Skip Navigation Links
 

Belediye Başkanlarına Arsuz’da Sinerji Katan Buluşma

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,Hatay’daki CHP’li belediye başkanları buluşmasının ikinci toplantısına ev sahipliği yaptı.

Belediye Başkanlarına Arsuz’da Sinerji Katan Buluşma  Web
TV

Arsuz   A+a-

 Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, ilçeler arasındaki işbirliğini ve dayanışmayı geliştiren Hatay’daki CHP’li belediye başkanları buluşmasının ikinci toplantısına ev sahipliği yaptı. Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir'in katılımıyla Arsuz’da gerçekleşen toplantıda üç başkan arasındaki samimi ve dostane tavırlar dikkat çekerken, Başkan Nazım Culha konuklarına ilçeye değer katan projeleri ile ilgili bilgiler verdi.
 
Proje paylaşımı ve fikir alış verişi niteliği de taşıyan gezisi kapsamında Arsuz'un geleceğine katkı sunan prestij projelerden Arsuz Kent Meydanı, sahil yürüyüş yolu, TCDD Devlet Demir Yolları Kampı’nı halka açmak için başlayan çalışmalar, Arsuz Çayı yürüyüş yolu, modern nikah salonu ve FİFA standartlarına taşınan Karağaçspor sahasını inceleyen üç  belediye başkanı, son olarak da Arsuz Belediyesi 3. Spor Şenliği kapsamında düzenlenen tek pota basketbol turnuvasının açılışını yaptı. İnceleme gezisinin ardından Arsuz’un eski ve yeni halinin de değerlendirmesini de yapan Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir inceleme gezisinde hizmetlerden keyif aldıklarını belirterek, hizmetlerle Arsuz’un havasının ve siluetinin değiştiğine vurgu yaptı.

“Arsuz, Türkiye’yi İlgilendiriyor”

Belediye başkanları ile birlikte proje paylaşımı ve fikir alışverişi için belirli periyotlarla bir araya geldiklerini ve bu kez bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha: “ Biz üç belediye başkanı olarak periyodik olarak belirli aralıklarla hem ilçemizdeki projeler, hem hizmetler hususunda görüş alışverişinde bulunmak, hem de gündeme dair istişarelerde bulunmak adına bir araya geliyoruz. Bugün de kısmet buraya oldu. Biliyorsunuz; Arsuz bütün Hatay’ı, aynı zamana da Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Bu bağlamda sevgili meslektaşlarımla istişarelerde bulunacağız. Özellikle Arsuz ve Samandağ’ı yol bağlantısı ile birleştirme hususu var. Bu haliyle hem Arsuz, hem de Samadağ- Çevlik çıkmaz sokak konumunda. Yakın bir gelecekte bu iki ilçenin yol bağlantısının yapılması gündemde. Buradan çıkıp direk Çevlik’e Samandağ’a oradan da Antakya’ya geçeceğiz inşallah. Büyükşehir belediyemiz projelendirmesini yapmak üzere.. İhalesini yaptığı yaklaşık 25 km.lik bir yer var. Şuanda hâlihazırda Arsuz Samandağ-Çevlik mesafesi 40 km. uzunluğunda. Bunun yaklaşık 22 km.’lik bir bölümü zaten yapılmış. Asfaltlanmış durumda.. İrili ufaklı yaklaşık 30 menfez ve 3 köprü ihtiyacı var. İnşallah bu kentlerimizi  birbirine entegre edeceğiz” derken, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

“Birbirimize sinerji katıyoruz”

Arsuz – Defne ve Samandağ’ın komşu ilçeler olmasının yanında, bir doku ve kültürel birliği olduğunu ifade eden Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “Aslında özü itibariyle hem deneyimleri paylaşıyoruz, hem de birbirimize sinerji katıyoruz. Motivasyon oluşuyor. Bunlar önemli şeyler. Çok geniş bir coğrafyada, kıt imkânlarla hizmet üretmeye çalışıyoruz. Yerelde, insanlar ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ayırmaksızın bütün talepler ilçe belediyesine yapılıyor. Böyle olunca da aslında sürekli talep edilen ve istenilen belediye konumundasınız. Tabii ki imkânınız ve yetkiniz yok. Bu konuda yasayı da eleştiren bir yerden bu süreci daha doğru nasıl idare edebiliriz, yönetiriz zemininde paylaşımlarımız oluyor. Biz bir arada olmaktan mutluyuz. Hem Arsuz ile, hem de Defne ile hem komşuluk hukukumuz var, bir anlamda da bir doku birliği, bir kültürel birliğimiz var. Bütün bunların olduğu bir yerde aslında dertlerimizde aynı. Bu buluşmamız bunlara ortak çözüm üretmek için de bir fırsat oluyor” diyerek ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

“Arsuz’da harika çalışmalar yapılmış”

Arsuz’da cesaret ve emek gerektiren hizmetler yapıldığına vurgu yapan Mithat Nehir, “İnanın keyif alıyoruz hizmetleri gezerken. Nazım Başkanın şahsında aslında beklide aynı siyasi gelenekte olmanın bir keyfidir ve huzurudur. Ben Arsuz Halkı’nın bu idari yapıya, bu sürece, yönetime, Nazım Başkana sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Bu harika çalışmalar yapılmış. Cesaret emek, kendi özel hayatından feragat gerektirir. Bu kadar özveriyle çalışma ödüllendirilmeli. Böyle bir başkan, böyle bir yönetim, böyle bir anlayış her türlü sahiplenmeli diye düşünüyorum.

“Şanslı belediye başkanlarıyız”

Arsuz’un Defne ilçesi için ayrı bir önemi olduğunu anlatan Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman da, “Aslında Arsuz bizim için, Defne için ayrı bir anlam taşıyor. Yazın herhalde Defne’nin önemli bir nüfusu zaten Arsuz’a taşınıyor. Dolayısıyla da bizim bir kolumuz, bir tarafımız da Arsuz’da. Arsuz, gerçekten gurur duyduğumuz bir ilçemiz. Tabiî ki süreç biraz sıkıntılı bir süreç. Büyükşehir belediyesinin kurulmasıyla beraber gerçekten bu ilçeler şimdiye kadar ne kadar ihmal edilmiş olduklarının farkına vardılar. Neler yapılmış, neler yanlış yapılmış, nelerin hiç yapılmamış olduğunun farkına varıyoruz. Belki de ilk defa bunun ayırımına varıyoruz ve bunları gidermeye çalışıyoruz. Bu şekilde zaman zaman bir araya gelişimizin de şöyle bir katkısı oluyor; hem deneyimlerimizi, hem sıkıntılarımızı, hem çözüm önerilerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Daha önce Samandağ’a gerçekleştirdik böyle bir toplantımızı, bugün Arsuz’dayız. Yakın bir tarihte de inşallah Defne’de bir arada oluruz. Sıkıntılarımızı paylaşırken çözüm üretebildiğimiz konuları da paylaşıyoruz. Birbirimize deneyimlerimizi aktarıyoruz. Şöyle  bir şanslı yönümüz var; Vatandaşımız çok iyi bir sabır gösteriyor bize.. Çünkü karşılaştığımız sorunların büyüklüğünü, sıkıntıların hakikaten ne kadar çok oluğunu biliyor, farkında. Belki hizmet anlayışıyla ilgili vatandaşa ısrarla anlatmamız gerekecek. Bunu kavratmamız biraz zaman alacak. Şöyle ki; büyükşehir ilçe belediyeleri şu anda Türkiye’de de tartışılır bir durumda. Yani Türkiye Belediyeler Birliği’nin de gündeminde olan bir konu. Vatandaş sürekli haklı olarak her hizmeti kendi belediyesinden istiyor. Ben sizi bilirim, sizi seçtim, bana yakın olan belediye başkanı sizsiniz’ diyor. Ama siz yetki ve imkân konusunda çok kısıtlısınız. Bir örnek vermek istiyorum. Sürekli hepimizin karşılaştığı bir konu. İçme sularıyla ilgili, kanalizasyon ile ilgili ilçe belediyelerinin hiçbir yetkisi, imkanı ve sorumluluğu yok. Ama vatandaş suyu kesildiği zaman veya kanalizasyonla ilgili bir sorun yaşadığı zaman direk size ulaşıyor. Bunu biz her ortamda anlatmaya çalışıyoruz. Zaman içerisinde hem iş bölümü açısından, hem de belediyelerin şuandaki mevcut kısıtlı imkânlarla neler yapabileceği açısından biraz daha iyi düzelme olacağını umuyoruz. Tabiî ki bizim Arsuz ve Defne yeni oluşan belediyeler olmaları münasebetiyle gelir getirecek yatırımları yok henüz. Yani aylık ödentilerin dışında hemen hemen hiçbir gelirleri yok. Burada da sıkıntı yaşatıyor belediyelere. Biraz daha sabır lazım” diyerek, yaşadıkları sorunlara vurgu yaptı.

“Arsuz’un silueti değişmiş”

Arsuz’un eski halini bilen biri olarak Başkan Nazım Culha’nın kronikleşmiş bir çok sorunu çözdüğünü ifade eden İbrahim Yaman, “Nazım Başkanımızı Arsuz’a kazandırdığı hizmetlerden dolayı öncelikle tebrik etmek istiyorum. Ben Arsuz’un eski halini çok iyi biliyorum. Gerçekten havası, silueti değişmiş Arsuz’un. Eline sağlık Nazım Başkan. Bu güzel çalışmaların devam edeceğine inanıyorum. Bir de şunu gördüm yıllardır el atılmamış, kronikleşmiş sorunları çözmüş. Bu çok çok önemli. Hem burada, hem sahilde açtığı yol çok cesur bir uygulama bence” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
Belediye Başkanlarına Arsuz’da Sinerji Katan Buluşma   videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Mazi Ocakbasi
 
 
son gelişmeler
SEM USTA
senol ticaret
 
gazete manşetleri
öne çıkanlar