Skip Navigation Links
 

Arsuz'a bulunan tarihi eserler, Arsuz'da kalmalı

Arsuz Belediye Başkanı Culha, Yukarı Çengen Mahallesi'ndeki kazı çalışmasında çıkarılan kaya mezarlarını incelerken önemli bir ayrıntıya dikkat çekti

Arsuz'a bulunan tarihi eserler, Arsuz'da kalmalı

Arsuz   A+a-

 "Arsuz'a bulunan tarihi eserler, Arsuz'da kalmalı"

 
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Yukarı Çengen Mahallesi'ndeki cami inşaatı temel açma kazısı sırasındaki gün yüzüne çıkarılan lahit mezarlarını inceleyerek, arkeologlardan bilgi aldı.  Birçok medeniyete ev sahipliği yapan  Arsuz’un sahip olduğu birbirinden önemli tarihi ve kültürel değerlerin Arsuz'a kazandırılması için açık hava müzesi talebini yenileyen Başkan Culha, daha öncede Arpaçiftlik Mahallesin'de yapılan kazı çalışmasında çıkarılan Kutsal Havariler Kilisesi kalıntısı ve Yukarı Kepirce'deki mezarlar gibi pek çok tarihi değerin ilçede kalması gerektiğine vurgu yaptı.
Yukarı Çengen Mahallesin'de bulunan ve kazı çalışmaları devam eden kaya mezarlarının Antik Roma dönemine ait çiftlikte yaşayan bir aile mezarlığı olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Başkan Nazım Culha, "Antakya Müze Müdürlüğü'nden gelen ekibin çalışmaları kapsamında 4-5 kaya mezarlığı tespiti yapıldı. Mezarların çıkarılması çalışmaları yapılmaktadır.  Net tarihi bilgi verilmemekle birlikte, gerekli incelemenin yapılmasının ardından ayrıntılı bilgi verilecektir. Mezarların Roma dönemine ait olduğu belirtilmekle birlikte, çiftlikte yaşayan bir aile mezarlığı olduğu düşünülüyor. Kazı çalışmasının tamamlanmasından sonra  Müze ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun değerlenmesinin ardından kesin rapor ve bilgiler elde edilecektir" dedi.
 

"Arsuz'a açık hava müzesi gerekli"

Arsuz'da bulunana tarihi kalıntıların Arsuz'da sergilenmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Nazım Culha, "İlçemizin çok ciddi bir tarihi geçmişi var ve bir çok tarihi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Geçen yıl Arpaçiftlik Mahallemizde Kutsal Havariler Kilisesi kalıntısı bulunmuş ve kazı çalışmaları yarım kalmıştı. Müze Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede kazının tamamlanması yönünde bir karar alındığını öğrendik ve muhtemelen 2- 3 ay sonra o kazı çalışmalarına devam edilecektir. Tabii ki gönlümüzden geçen bu tür kültürel ve tarihi zenginliklerin kentimizin içerisinde kalmasıdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bizim bir açık hava müzesi talebimiz var.  İlçemizde çıkan tarihi zenginliklerimizin ilçemizde teşhir edilmesi ve kamuoyuna sergilenmesi gerekir. Burası gibi bir çok noktada tarihi kalıntılar var. Hepsinin bir noktada toplanarak müze haline dönüştürülmesi en doğrusu olacaktır" şeklinde konuştu.
 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
Turhan Home Center
relax spa
carls jr
son gelişmeler
SEM USTA
senol ticaret
 
gazete manşetleri
öne çıkanlar