Skip Navigation Links
 

‘Partili Cumhurbaşkanı İstemiyoruz’

Başbakan eski yardımcılarından CHP’li Murat Karayalçın,Belen'de CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından ‘Memleket için Hayır’ paneline katıldı.

‘Partili Cumhurbaşkanı İstemiyoruz’Web
TV

Belen   A+a-

 Anayasa metninin, bir yurttaşın yaşamının en önemli bir siyasi belgesi olduğunu ifade eden Karayalçın, “Partimiz, inancımız ne olursa olsun, yurttaş olarak, anayasa da haklarımız, özgürlüklerimiz yer almakta, işte bunu oylayacağız. Acaba AKP’ye destek veren Sayın Bahçeli ve arkadaşları bu anayasa değişikliğini niye getiriyorlar. Ne olacak anayasa değişikliği ile neyi öngörüyorlar. Neyi projelendiriyorlar. Her girişimin bir nedeni bulunmalı. Niye geldi bu önümüze. Bu paketi, hangi gerekçe ile anayasayı değiştirmek istiyorlar” dedi.
 
Hükümet 15 yıldır iktidarda hangi çift başlılığı yaşadı diyerek eleştiride bulanan Karayalçın sözlerine şöyle devam etti:
 
“Türkiye’nin anayasa değişikliği için oy kullanacağı oylanacak olan konu tartışmakta olduğumuz konu bir anayasa değişikliği mi bir rejim değişikliği mi bir sistem değişikliği mi tartışmasının bana göre çok bir önemi yok. Önemli olan yeni dönemin bize neler getireceğidir. Halkımıza topraklarımıza, yurdumuza, neler getireceğinin buna ister sitem deyin, ister rejim deyin. Sonuçta çok önemli bir Anayasa oylaması yapılacak. Anayasa, Anayasa metni, bir yurttaşın yaşamının en önemli bir siyasi belgesi. Partimiz, inancımız ne olursa olsun, yurttaş olarak, haklarımız, özgürlüklerimiz yer almakta, işte bunu oylayacağız. Acaba AKP’ye destek veren sayın Bahçeli, ve arkadaşları bu anayasa değişikliğini niye getiriyorlar. Ne olacak Anayasa değişikliği ile neyi öngörüyorlar. Neyi projelendiriyorlar. Her girişimin bir nedeni bulunmalı. Niye geldi bu önümüze bu paket hangi gerekçe ile Anayasayı değiştirmek istiyorlar.
Ben bunu önemsiyorum. Her projede olduğu gibi bu projenin de gerekçesi söylenmelidir. Açıklanmalıdır. Ona göre oy vermeliyiz. Gerekçeyi bilerek ona göre bu değişikliğe kararımızı vermeliyiz. Oyumuzu atmalıyız. Hem bu konulara meraklı bir yurttaş olarak AKP’nin ve Sayın Devlet Bahçeli’nin bu değişikliğe neden getirmiş olduğunu çıkarabilmiş değilim. Gerekçesini anlayabilmiş değilim. Bunu söylemeliler, bunu bilmeye hakkımız var. Tüm yurttaşlarımızın bunu bilmeye hakkı var. Ne oluyor niye getiriyorsunuz. Neydi derdiniz hangi tıkanıklıkları gördünüz de bunu getirmektesiniz. Devletin, sistemin işleyişinin daha hızlı olacağını, bu anayasa değişikliği olursa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti daha hızlı işler. Devlet yönetimindeki çift başlılık ortadan kalkacak. Bunları gerekçe olarak seslendirdiler. Peki soruyorum 15 yıldır iktidardasınız hangi çift başlılığı yaşadığınız. TBMM’de çoğunluğa sahipsiniz. Tek başına hükümet var. Çok partili sisteme geçtiğimiz günden bu yana Türkiye’nin en uzun süre hükümeti hızlı çalışamadınız. Hızlı çalışamadınız da bunun sorumlusu sistemidir, siz misiniz? Bunun kabul edilebilir bir gerekçe olmadığı anlaşıldı. 2001 yılında yaşanan anayasa kitapçığı olayı sistemin gereği değil kişisel tercilerden kaynaklanan bir davranış olabilir. Bunu çift başlılık gerekçisi olarak kullanmazsınız. 15 yıllık iktidarınızda sizin bildiğiniz, bizim bilmediğimiz bir çift başlılık mı yaşadınız. Bu da bir gerekçe olarak kabul edilemez.
 
IŞİD, PKK, FETÖ’de ‘Hayır’ diyormuş bunlar ‘Hayır’ diyorsa ‘Evet’ denmesi gerekiyormuş, böyle bir gerekçe kabul edilebilir mi. Kabul edilemez.  Bu anayasa değişikliği ile akılları sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün peşinden gidenleri silmeye çalışmalarıdır. Buna asla izin vermeyeceğiz. Siz kim oluyorsunuz. Siz kafayı mı yediniz Allah aşkına. Bu memleket bizim. Bu memleket hepimizin! Bu cennet bizim. Bu cehennem bizim. AKP’lisiyle, CHP’lisiyle, MHP’lisiyle, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, benim memleketim, bizim memleketimiz. Bu sizin haddinize değil. Bizi silemezsiniz hiç heveslenmeyin. O yüzden ‘Hayır’ vereceğiz. 
16 Nisan’da ‘Evet’ çıkarsa, neden uygulamaya hemen geçmiyorsunuz da 2,5 yıl sonra uygulamaya koyuyorsunuz. Eğer iyi bir şeyse neden başlamıyorsunuz. Hayır başlamıyorlar 2,5 yıl sonra 2019’un Kasım’ında bunu devreye sokacaklar. Ama partili Cumhurbaşkanlığını hemen başlatmayı da ihmal etmiyorlar. Partili Cumhurbaşkanlığı hemen başlayacak, geri kalanlar 2,5 yıl sonra uygulamaya konulacak. Böyle bir anlayış var.
 
Partili Cumhurbaşkanlığı bize gitmez. Bizim yapımıza uymaz. Hem Devlet Başkanı, hem de parti genel başkanı olmaz. Hem devlet başkanı olacaksınız, hem Cumhurbaşkanı ve hem de AKP genel başkanı olacaksınız. Parti genel başkanı TSK’nın başkomutanı böyle bir şey olamaz. Bunu kabul etmiyoruz. Sadece Sayın Erdoğan için söylemiyorum, Sayın Kılıçdaroğlu da olsa olmaz. Ona da karşıyız.” dedi.
Gerçekleştirilen panele Başbakan eski yardımcılarından Murat Karayalçın’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu, Birol Ertem, Serkan Topal, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, CHP Belen İlçe Başkanı Fevzi Yüksel, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve partililer katıldı.
 
 
‘Partili Cumhurbaşkanı İstemiyoruz’ videosunu izlemek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
zafer lisesi
son gelişmeler
SEM USTA
senol ticaret
 
gazete manşetleri
öne çıkanlar