Skip Navigation Links
 

Yenikapı’da Hatay ve Dörtyol Rüzgarı...

Dörtyol Belediye Başkanlığı tarafından kurulan stant her yıl olduğu gibi İLK KURŞUN temasıyla ziyaretçilerin karşısına çıktı.

Yenikapı’da Hatay ve Dörtyol Rüzgarı...

Dörtyol   A+a-

İstanbul Yenikapı’da bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Hatay Tanıtım günleri Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Valisi vekili Volkan Köksal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Reyhanlı, Belen, Erzin, Hassa, Kırıkhan, Hataylılar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Kaçar, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak ve sivil toplum kuruluşların katılımıyla açıldı.
 
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından protokol üyelerinin birer konuşmasının ardından kurulan stantlar gezilerek bilgiler alındı.
 
YENİKAPI’DA İLK KURŞUN
 
Dörtyol Belediye Başkanlığı tarafından kurulan stant her yıl olduğu gibi İLK KURŞUN  temasıyla ziyaretçilerin karşısına çıktı. Protokol üyelerinin ziyaretlerinde ise Başkan Toksoy, Hatay’ın lezzet bakımından ön planda olması elbette güzel bir gelişmedir. Tarihi bakımında ön plana çıkması gerektiğini ve tüm siyasilerin bu duruma sahiplenmesi isteyerek şu ifadelere yer verdi; “ Dörtyol’dan Anadolu’ya yayılan hürriyet ateşinin kıvılcımı 19 Aralık 1918’de Dörtyol’da Kara Mehmet Çavuş tarafından atılmıştır. Bu tarihi gelişmeyi Genelkurmay Başkanlığından da tescillenmiştir. Buradan Sayın bakan yardımcımız Hüseyin Yayman’ın şahsında tüm siyasilerin sahiplenmesi arzuluyoruz ifadelerine yer verdi.
 
Ziyarette bulunan protokol üyelerine mandalina suyu, turunç tatlısı ikram edildi. 
 
YENİ KAPIDA 22 TON NARENCİYE
 
Tarihi bakımından önemli bir yere sahip olma özelliğinin yanı sıra ise Narenciye’nin başkenti olma niteliği taşıyan Dörtyol’un narenciyesi de Hatay Günleri’ni ziyarette bulunanlara ikram ediliyor. Mandalina, Mandalina suyu,  greyfurt tatlısı gibi ürünler ile ziyaretçilerini ağırlayan Dörtyol Belediyesi güler yüzlü personelleriyle katılımcılara Belediye Kültür yayınları hediye ediyor Aynı zamanda İlk Kurşun ve Atatürk evine ait araç ve gereçlerden oluşan mini müze ile ziyaretçilere tarihi yolculukta bulunuyor. 
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
zafer lisesi
son gelişmeler
SEM USTA
senol ticaret
 
gazete manşetleri
öne çıkanlar